Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: Kara gün dostları

Giriş Tarihi: 16.1.2013
Bugünlerde Ege beşik gibi sallanıyor. Sallandıkça o korkuyla yüzleşiyor, deprem gerçeğini hatırlıyoruz. Depremden bu kadar korkup da, ayağımızın altındaki tehlikeyi ne kadar umursadığımız ise malum! Yaşanan acılara, riskin büyüklüğüne rağmen toplumun genelinde rahatsız eden bir rahatlık var. Çevremizdeki binalara şöyle bir bakınca, zaten söze hacet kalmıyor. Vaziyet pek iç açıcı olmasa da yüreklere su serpecek bardağın dolu tarafından bahsetmek istiyorum bugün... Birincisi Prof. Dr. Vahap Tecim...

VALİ KIRAÇ'IN DANIŞMANI

Yaşamını afete hazırlığa, deprem öncesinde ve sonrasında koordinasyonun nasıl sağlanacağına adamış bir isim. Japonya'dan Amerika'ya yurtdışında ve yurtiçinde gerçekleştirdiği çalışmalarla bu alanda akla ilk gelenlerden. 1999'daki Marmara Depremi'nde hükümetin özel isteğiyle görev almış. O büyük felaket sırasında Sakarya Valisi olan Cahit Kıraç, İzmir'e atanır atanmaz onu danışmanı olarak atamış. Vahap Hoca uzun süredir İzmir'i afetlere hazır hale getirmeye çalışıyor. En iyimser ve en kötümser tüm deprem senaryolarına göre A'dan Z'ye yapılacaklar listesini çıkardı. Afet anında nerede toplanılacağı, çadırkentlerin nerelere kurulacağı gibi pek bilinmeyen, kulağa da sevimsiz gelen birçok konu www. izmirdeafet.com adresli sitede tek tek yazılı. İkinci güzel örnek Karşıyaka... Karşıyaka Belediyesi'nin Örnekköy'deki şantiyesinde eşi benzeri az bir afet merkezi var, içinde ise yok yok... Arama-kurtarma malzemelerinden balık adam kıyafetlerine, tam donanımlı kurtarma araçlarından devasa çadırlara kadar her şey düşünülmüş.

ATATÜRK'ÜN GÜZEL SÖZÜ

Depremin nasıl bir yıkım olduğunu gözler önüne seren fotoğrafların karşıladığı bu ana merkezin yanı sıra ilçenin farklı yerlerinde de afet evleri bulunuyor. Buralarda da el feneri, kazma, kask, ip ve ilkyardım çantası gibi malzemeler yer alıyor. Karşıyaka bir de eğitim TIR'ına sahip... Okul okul, semt semt gezen bu araçta, çocuklara afet bilinci aşılanıyor. Hepsi bu kadar değil... Örnekköy'deki şantiyede Türkiye'ye örnek olacak bir Deprem Uygulama Merkezi inşa ediliyor. Depremde hasar görmüş bina görünümünde olacak, ilginç mimarisiyle çok şey anlatacak. Burada da afet eğitimi verilecek. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak'ı bu duyarlılığından dolayı ne kadar kutlasak az. Sorumlu belediyecilik işte budur... Bizleri kara günlere hazırlayan Başkan Cevat Durak ve Prof. Dr. Vahap Tecim gibi isimlerin değerinin bilinmesi, sayılarının artması dileğiyle, yazımı Atatürk'ün şu sözüyle bitirmek istiyorum: "Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: Kara gün dostları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN