Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeminde rakipleri yok

Giriş Tarihi: 16.1.2013

İzmir'in en yüksek yapılarının zemin projelerinde etkin olarak yer alan Ege Zemin İnşaat Mühendislik firması, gökdelen temellerini 60 metrelik kazıklarla güçlendiren ilk firma oldu

İzmir'in en prestijli projelerinde çözüm ortağı olarak yer alan Egezemin İnşaat Mühendislik Ltd. Şti., kurulduğu 2005 yılından bu yana kentin önde gelen şirketleri arasında yer almayı başardı. Kurulduğu yıl 5 kişinin çalıştığı günümüzde ise 140 kişinin ekmek kapısı olan İzmir merkezli Egezemin İnşaat, özellikle İzmir'deki çok katlı yapıların zemin projelerinin tasarımı ve yapımında etkin olarak yer alıyor. Ege Zemin, Avrupa'nın en yüksek beşinci ikiz kuleleri Folkart Towers, Ofis Bornova, İş GYO Ege Perla, Mavişehir Park Yaşam gibi dev projelerin bodrum kazılarının güvenle yapılabilmesi için diyafram duvar gibi teknolojik uygulamaları yapan, kule temelleri altında özel baret kazık, fore kazık uygulamaları yapan, zemini jetgrout kolon ile güçlendiren sistemlerini uyguluyor. Egezemin firmasını Haluk Koter ile birlikte kurduklarını anlatan firma kurucularından Ramazan Yıldız, İzmir'de başlamış tüm çok katlı yapılarda görev almayı başardıklarını, 60 metreyi geçen kazıklarla temel sağlamlaştıran ilk firmalarından biri olduğunu söyledi. Yıldız, "Biz bir ihtisas şirketiyiz. İzmir'e yeni bir çehre veren kuleler, Avmler, metro, altgeçit projelerinde doğru işler yapmak bizim işimiz. Deniz yapıları olarak, liman, iskele, rıhtım inşaatları yapıyoruz. Bunların hepsi mühendislik esaslı projeler" dedi. Yıldız, "2008 yılında Çeçenistan'da zorlu şartlarda işe başladık. Rusya'nın sayfiyesi sayılan Sochi'de 2011 yılında kış olimpiyatları kapsamında 11 milyon dolarlık bir projeyi tamamlama aşamasına geldik. Rusya'ya Egezemin'i kurduk. Sonra Suudi Arabistan'ın Ciddi'de Egezemin Construction Engineering Investment CO. olarak yüzde 50 yerel sermaye ile bir konsorsiyumun içinde yer alarak bir projeye teklif verdik. Ya ilkesiz koşullarda acımasız rekabet ile devam edeceksiniz, ya da bizim yaptığımız gibi ilkeleriniz ile geleceğiniz için açık denize (yurtdışına) çıkacaksınız. Aslına bakarsanız, Türkiye dışında iş yapmak tam bir 'Donkişotluk', cesaret ister" diye konuştu. Yıldız, 2013 yılında ise hedeflerinin yurtiçinde 30 milyon liranın üzerinde ciroya ulaşmak olduğunu söyledi. Ramazan Yıldız, şöyle konuştu:

"60 METREYE İNİLDİ"
"Folkart ikiz kulelerde en derin kazıklar kullanıldı. 60 metre derinliğe inildi. Projeye uygun olarak doğru zemin araştırması, kazıklı sistem, derin kazı yöntemi belirlenmesi lazım. Bu ve diğer projelerde bu konuda ülkemizin ciddi meslek adamları biraraya geldi. Folkart Projesi yatırımcısı çok değerli Mesut ve Metin Sancak kardeşler İzmir'de ilkleri yapmamıza fırsat verdi, bilimsel işler için harcamadan kaçınmadı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeminde rakipleri yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN