'EXPO'da bize görev verildi de yapmadık mı'

Giriş Tarihi: 17.1.2013

Başkan Kocaoğlu, kendisini EXPO adaylığında mesafeli durmakla eleştiren Vali Kıraç'a cevap verdi, "Gerekli desteği vermediğimi söyleyenlere itirazım var" dedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Vali Cahit Kıraç'ın EXPO konusundaki açıklamalarına cevap verdi. Kocaoğlu, "Belediye başkanı çalışmıyor, demesin. Gocunmuyorum. Dedim ki, 'Kentin menfaati için en önde gitmem gerekiyorsa gider, en arkada gitmem gerekiyorsa giderim...' Bu eleştirilerin kaynağında ne var bilmiyorum. Siyasetin seviyeli yapılması gerekir" diye konuştu. Aktif görev almanın yolunun sunumlarda, gezilerde o program yapılırken bilgilendirilmek olduğunu söyleyen Kocaoğlu, şöyle konuştu: "Aktif görev derken ne dediğini anlamadım. Biz pasif görev mi yapıyoruz? Beni Yönlendirme Kurulu'na yazdılar, çalıştım. 'Yürütme'ye adam ver' dediler, Muzaffer Tunçağ'ı verdik. Kendi işlerimin reklamını yapmıyorum ki EXPO'da reklam yapacağım. 'Finans desteği vermedin, olanakları kullandırtmadın, toplantılara gelmedin' denirse cevabını veririm. Orada başta olmam gerekmiyor. Başbakan yardımcısının, bakanın ya da valinin olması gerekir. Universiade'yi yaptık, EXPO'da yapılanlar çocuk oyuncağı. Hiçbir şeye ihtiyacım yok. 'EXPO'da gerekli desteği vermiyor' diyenlere itirazım var. Bize görev verildi de yapmadık mı? İlk yönetim kurulu oluştururken Kocaoğlu'nun oraya gitmesi doğru değildir. Düdük çalıp 'Aziz gel' dedikleri zaman gelecek, 'Git' dedikleri zaman gidecek birisi değildir. Ben oyun kurucu değilim."

'DÜŞMAN İLAN EDİLDİK'
İnciraltı planına itirazlarına da değinen Başkan Kocaoğlu, "Kültür ve Turizm Bakanlığı ile mutabık kaldık. Ardından, sit alanları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçtiği için değişiklik yapıldı. Plana müdahale edilmiş. İtiraz yazısı yazdık, 'Sorunu giderin' dedik. Vatandaşın planında da aynısını yapıyoruz. 2-3 saatte EXPO düşmanı ilan edildik. Bilip bilmeden konuştular" dedi.

'Tutuklanırsam aday olmam'
İzmir İl Özel İdaresi mallarının paylaşımı ile ilgili de konuşan Kocaoğlu, "Özel idarelerin varlığı, merkezi bütçede 'yerel yönetimler bütçesi' olarak değerlendirilir. Görevimiz olmadığı halde okula, camiye, hastaneye yardımlar yapıyoruz. Bu mallar ilçelerde ilçe belediyelerine, büyük olanlar da Büyükşehir Belediyesi'ne bırakılmalıdır" dedi. Başkan adaylığı ile dava arasında ilişki olduğunu ifade eden Kocaoğlu, "Tutuklanırsam aday olamam. 2 senedir kan kusuyorum. Kendim için üzülmüyorum, Allah direnç verdi. Annem babam öyle yetiştirdi. Onlar beraat ettikten sonra hiçbir şey umurumda değil. Dünyayı elimin tersi ile iter geçerim. Davanın başından bu yana performansı yükselttim. Dava süreci ile bir sorunum yok" dedi.

Marinalarda uzlaşma
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ulaştırma Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından iç Körfez'de yapımı planlanan 3 yat limanına karşı dava açmalarının söz konusu olmadığını, çekincelerini bildirdikleri genel müdürlük ile pek çok konuda mutabık kaldıklarını açıkladı. Karşıyaka Vapur İskelesi ile Evlendirme Dairesi arasında yapılması planlanan yat limanının, temiz su sirkülasyonunu olumsuz etkileyebileceğini bildirdiklerini kaydeden Kocaoğlu, "Mavişehir'de, yapacağımız vapur iskelesinin yanında, Körfez sirkülasyonunu etkilemeyecek bir alana yapılması konusunda mutabakata vardık" dedi. İnciraltı'nda, Kredi Yurtlar Kurumu önüne yapılması öngörülen yat limanının da sakıncalı olacağını söyleyen Kocaoğlu, "Balıkçı barınaklarının orasının uygun olacağını bildirdik. Ön inceleme yapılması, varsa sakıncalarının giderilmesi için birlikte çalışmada mutabakata vardık" şeklinde konuştu. Kocaoğlu, Bayraklı'da Laka Deresi ile vapur iskelesi arasında yapılması düşünülen yat limanının ise askıya alındığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'EXPO'da bize görev verildi de yapmadık mı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN