Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gediz'in yabancı gençleri iş dünyasının ilgi odağı

Giriş Tarihi: 17.1.2013

Gediz Üniversitesi'nde eğitim gören 51 ülkeden öğrencileri ihracatçılar yakından izliyor. Dışarıya açılmak isteyen firmalar, Gediz'in gençlerini şans olarak görüyor

Dünya gençliğini İzmir'de buluşturma hedefiyle yola çıkan Gediz Üniversitesi üç yıl gibi kısa sürede büyük başarı elde etti. Şu an 51 ülkeden 260'a yakın öğrenci, Seyrek'teki kampüste lisans ve yüksek lisans eğitimi görüyor. ABD'den Haiti'ye, Almanya'dan Endonezya'ya, Nijerya'dan Rusya'ya dünyanın dört bir yanından gelen gençler, iş dünyasının da dikkatini çekti. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Manisa Organize Sanayi Bölgesi, Ege Serbest Bölge ve İzmir Serbest Bölge'de üretim yapan firmalar, Gediz'in yabancı öğrencilerini ihracatı artırma, yeni pazarlara açılma şansı olarak görüyor, onlara staj ve iş teklifleri yağdırıyor. Hatta bazılarına şimdiden distribütörlük öneriliyor, "Mezun olup ülkenize döndüğünüzde temsilciğimizi üstlenin" deniliyor. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, sanayicilerin ve işadamlarının bu ilgisinin kendilerine büyük mutluluk yaşattığını söylüyor. Prof. Dr. Çevik, Gediz Üniversitesi'nden mezun olan yabancı öğrencilerin Türkiye'nin hem ihracat hem de tanıtım ve kültür elçisi gibi çalışacağını belirterek, şöyle konuştu:

GEDİZ ÜNİVERSİTESİ BEREKETİ
"Bu kazanımlar zamanla daha da artacak, hayal bile edemediğimiz boyutlara ulaşacak. Çünkü misafir öğrencilerimiz 4-5 yıl geçirdikleri Türkiye'yi ikinci vatanları, İzmir'i de memleketleri olarak görecek, bizimle aynı dili konuşacak." Prof. Dr. Seyfullah Çevik, İzmir'e daha çok yabancı genç çekebilmek, kültürleri buluşturup kaynaştırmak amacıyla yurtdışında aralıksız tanıtım çalışmaları gerçekleştirdiklerini kaydetti, "Birkaç yıl içinde 100 ülkeden 1000 öğrenci hedefine ulaşacağız"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz'in yabancı gençleri iş dünyasının ilgi odağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN