İbretlik araştırma!

Giriş Tarihi: 17.1.2013

8 Balkan ülkesi ve Türkiye'den uzmanlar üç ilimizde 7 bin 540 çocuk ile görüştü. Çocuklardan yüzde 78.6'sı hayatında birden fazla istismara uğradığını iddia etti

Türkiye ile 8 Balkan ülkesinin Avrupa Birliği Projesi BECAN (Çocuk ihmal ve istismarına yönelik Balkan ülkeleri epidemiyolojik araştırması) sonuçları açıklandı. Araştırmaya katılan 7 bin 540 çocuktan yüzde 78.6'sının birden fazla istismara maruz kaldığını beyan ettti. İzmir İl Sağlık ve İzmir Halk Sağlığı müdürlüklerinin de destek verdiği, Acil Ambulans Hekimleri Derneği ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliği ile konferansta konuşan BECAN Koordinatörü Dr. Zeynep Sofuoğlu, "40 ay süren araştırmada çocuk istismarı haritasının ortaya çıkarılması amaçlandı. Araştırmada, UNICEF ve Çocukların İhmal ve İstismarının Önlenmesi Uluslararası Komisyonu tarafından geliştirilen anketler kullanıldı" dedi. Konferansta; Yunanistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Makedonya, Sırbistan ve Bosna-Hersek'in de katıldığı araştırmanın Türkiye sonuçları açıklandı. İzmir, Zonguldak ve Denizli İllerinde halen okula devam eden ya da bırakmış 11, 13, 16 yaş gruplarına yönelik gerçekleştirilen araştırmada toplam 7 bin 540 çocuğa ulaşıldı. Çocukların yüzde 78.6'sı birden fazla istismara maruz kaldığını beyan etti. Diğer taraftan çocukların yüzde 70.4'ü psikolojik, yüzde 58.1 fiziksel istismara maruz kaldıklarını, yüzde 42.4'ü ise ihmale uğradıklarını belirtti. 16 yaş grubundaki çocuklar, en çok istismara uğrayan yaş grubu olarak dikkat çekti.

IŞIK TUTACAK
Araştırma sonuçlarının ayrıntılı bir şekilde değerlendirildiği konferansta söz alan proje yetkilileri ve BECAN koordinatörleri, araştırma sonucunda ortaya çıkan bilimsel verilerin, çocuk ihmal ve istismarı konusuna dikkat çekeceğini ve bundan sonraki çalışmalara da ışık tutacağını dile getirdiler.

KONFERANSA KİMLER KATILDI?
Konferansa İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcıları Dr. Turhan Sofuoğlu ve Dr. Neşe Zeren Nohutçu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu, IOWA Üniversitesi'nden Prof. Dr. Resmiye Oral, Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Betül Ulukol, Gazi Üniversitesi'nden ve aynı zamanda Çocuk İhmal ve İstismarı Derneği Başkanı Prof. Dr. Figen Şahin, Atina Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nden Prof. Dr. George Nikolaidis, İzmir'deki üniversiteler ile eğitim ve araştırma hastanelerinin çocuk koruma proje sorumluları, hekimler ve diğer davetliler katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbretlik araştırma!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN