TKDK, Selendi'de tarımsal destekleri anlattı

Giriş Tarihi: 18.1.2013 09:52 Güncelleme Tarihi: 18.1.2013 09:54

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Tarım ve Kırsal Destekleme Kurumu (TKDK), Selendi'de çiftçiler ve girişimcilerle bir araya gelerek tarıma verilecek desteklemeler konusunda bilgilendirme yaptı.

Selendi Belediyesi Kültür Salonu'nda düzenlenen programa Garnizon Komutanı Serkan Tahir Keskindemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Aslanalp, Ziraat Odası Başkanı Servet Akyıldız, TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü uzmanları, köy ve mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yatırımcılar katıldı. Toplantıda TKDK uzmanları Vacit Günezer, Yakup Karadoğu, Cihangir Çorbacıoğlu ve Barış Karakaya, İPARD hibe desteklemeleri programı hakkında katılımcılara bilgiler aktardı. Sunumda uzmanlar şunları anlattı: "Tarım ve kırsal destekleme hakkında Manisa'nın 15 ilçesinde tüm potansiyel faydalanıcılara ekiplerimizle tanıtım yaparak ulaşmaktayız. Manisa Koordinasyonumuzda 42 uzmanımızla tanıtım yapılmaktadır.

Manisa ilimizde toplam 10 üst proje sahasına destek vereceğiz. Bunlar; süt üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlara yüzde 50'den yüzde 65'e kadar hibe destek ve 1 milyon Euro'ya kadar proje kabulü yapılmaktadır. Et üreten tarımsal işletmelere yönelik yatırımlarda yüzde 50-65'e kadar hibe destek, kırmızı et üreten işletmelere 1 milyon Euro ve kanatlı eti üreten işletmelere de 500 bin Euro'ya kadar proje kabulü, Süt ve süt ürünlerinin işletmesi ve pazarlamasına yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve 3 milyon Euro'ya kadar proje kabulü, meyve-sebzelerin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe destek ve 1 milyon 500 bin Euro'ya kadar proje kabulü verilecek. Ayrıca kültür balıkçılığı, yerel ürünlerde hibe destekleri verilmektedir. Destek tutarlarını yüzde 75'i Avrupa Birliği, yüzde 25'ise Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanmaktadır."
Bu arada, TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü'nün, önümüzdeki Mart ayında proje kabul etmeye başlayacağı da belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TKDK, Selendi'de tarımsal destekleri anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN