CAN AKSIN: Levreklere kıymayalım

Giriş Tarihi: 19.1.2013
Ege'de kaç gündür lodos ve şiddetli yağış var ya, ne balığa çıkabiliyoruz, ne de teknelerimizdeki ufak tefek tamiratları yapabiliyoruz. Havanın tersliği buna izin vermiyor. Önceki gün yine böyle fırtınalı, yağmurlu bir gündü. Böyle bir günde Ayvalık'ta ne yapabilirsin? "Bari balık malzemelerimi tamamlayayım" diyerek, Yemci Kemal'in dükkanına gittim. Bizim ekip oradaydı. İş Bankası müdürlüğünden emekli Mehmet Gökçen, emekli Albay Özgür Gürsoy, öğretmen Emin Bilim, sanatçı Papiro İbrahim Akyıl, marangoz Levent Denizoğlu bizim balık ekibi, herkes oradaydı. Koyu bir balık avcılığı sohbetine girişmiştik ki, saat 14 sıralarında, içeriye elinde bir torba ile biri girdi. "Zıpkın balıkları var, ister misiniz?" dedi. Bir arkadaş, "Hayır istemez" diyerek, kestirip attı. Hemen itirazlar yükseldi, "Baksaydık yahu ne var ki?" "Hayır" diyen arkadaşın açıkladıklarını duyunca gözlerimiz fal taşı gibi açıldı. Çünkü onun anlattığına göre vurulan bu levrekler, çupralar "yasal av" değildi.Gece, tüple ve ışıkla yapılan "kaçak" avdı. "Nereden biliyorsun?" dedik. "Biliyorum" dedi, "Saat 14 ne zaman denize girdi de avladı bu balıkları. Tabi gece girdi. Hem tüple, hem ışıkla, hem de elindeki ağ ile balıkları çevirdi, balıkları ağdan bir akvaryum içine koydu. Sonra arkadaşlarıyla beraber içine girip katliam yaptılar." Sonra ekledi; "Şimdi levreklerin yumurta dökme zamanı. Bu uyanıklar da bunu fırsat bilip katliama girişiyorlar."

ZIPKINLA AV SPOR

Kendisi de zıpkınla balık avı yapan öğretmen Emin Bilim, "Zıpkınla balık avcılığı bir spordur" dedi. "Bunlar böyle avlanıyorlarsa, ona zıpkın avcılığı denmez" diyerek noktayı koydu. Zıpkınla balık avı, nefesini tutarak ve başka bir hava kaynağından yararlanmadan yapılan bir av. Ayrıca, her avda olduğu gibi balığa kaçma fırsatını da tanımak lazım. Ağla çevirip, çembere alıp, ışığı gözüne tutup zıpkınlamanın gerçekten tam bir "katliam" olduğunu da bu arada öğrendim. "Levreklerin yumurta dökme zamanı" lafını ise pek anlayamadım. "Kışın ortasında yumurta mı dökülür" diye düşündüm ama bir şey demedim. Akşam eve geldiğimde hemen araştırdım. Arkadaşım haklıydı. Levrekler Ege ve Akdeniz'de Ocak- Mart ayları arasında yumurta bırakıyorlarmış. Levrekler, 5- 28 derece sıcaklıkta yaşıyorlar ve 12- 14 derece sıcaklıkta da yumurta döküyorlarmış.Dişi levrek, 3- 5 yaşına geldiğinde, yani boyu 30- 40 santim olduğunda ergenleşiyormuş. Bir yumurta döküşte de 300- 350 bin yumurtayı kıyılara bırakıyorlarmış. Beni en çok üzen şey ise, Google'da bu konuda arama yaparken. arama kısmına "Gece Zıpkınla kaçak balık avı" yazdığımda karşıma çıkan manzara idi. Bir Ayvalıklı, Ayvalık sularında balığa çıkan biri olarak, karşıma çıkan manzara kalbimi acıttı. "

NARGİLE" YÖNTEMİ
İlk haber: "Ayvalık Sahil Güvenlik ekiplerinden gece yarısı operasyonu" idi. Diğer haberler de yine öyleydi; "Ayvalık'ta tüp ve zıpkınla balık avı rezilliği" Say say bitmiyor. Bu güzel Ayvalık'a bu ün yakışmayan bir durum. Araştırmalar sırasında "nasıl kaçak avcılık" yapıldığı konusunda da bilgi sahibi oldum. Tüplü dalışta zıpkınla avcılık kesinlikle yasaktır ve suçtur. Vurdukları balıkla yakalanmaları halinde ağır para cezalarına çarptırılırlar. Balıksız yakalanırlarsa "inkar ederek" suçtan kurtulma ihtimelleri, delil olmadığı için yüksekmiş. Bu dalgıçlar, bir tüp ve bir zıpkın edinerek para eden balıkları toplayıp restoranlara satarak maddi kazanç sağlıyorlarmış. Diğer bir yöntem eski tarz olan , dalgıca kayıktan kompresörle hava basılan "nargile" yöntemi imiş. Daha çok yerli balıkçıların kullandığı bu tür avlanma biçimi "balık ağılı" denen yuvaları tamamen kurutup yok ediyormuş. Gece fenerle yapılan zıpkın avcılığı da yasak. Bu tip avcılıkta, gözüne ışık gelen balık kaçamaz ve kolay hedef olur. Genellikle tüple ya da nargile yöntemiyle balık katliamı yapılıyor ve balık yuvaları tarumar ediliyor. Bir dost, "yurttaşlarımız gece deniz altında gördükleri ışıkları "iyi saatte olmuşlara" yormayı bir tarafa bırakıp jandarmayı haberdar etmelidirler" diyor. Ancak bu tür uyarılarla, denizlerimizi kurutan kaçak avcılığın önüne geçilebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Levreklere kıymayalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN