Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapalı kapılar ardında turizm

Giriş Tarihi: 19.1.2013
Ödemiş'e 9 kilometre uzaklıktaki Birgi zamana direnen tarihi kasabalardan biri. Burası için Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri ücretsiz olarak restorasyon projeleri hazırlamış. Yer yer uygulanmasıyla da Birgi harabe görünümünden uzaklaşmış. Muhteşem bir kasaba ortaya çıkmış. Derli toplu, her yanından nostalji akıyor. Kasaba, Turizm Bakanlığı'nca dinsel turizm merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Çünkü tarihi boyunca hep mistik bir yönü olmuş. Önce Zeus'un, sonra Hz. İsa'nın şehri olarak anılmış, bir Müslüman şehri olarak da dinsel önemini korumuş. Ege Bölgesi'ne özgü mimarisi, restore edilen tarihi binaları, kutsal kabul edilen topraklarıyla Birgi, tarih ve doğayı sevenlerin önemli duraklarından biri olmalı. Birgi, koruma altına alınan kentsel sit alanlarından biri. Konakları, medreseleri, türbeleri, camileri zamana direniyor. Muhteşem konakları görünce, "Ah!" diyorsunuz, "Burada bir gün geçirsem..."

TARİHE KISA BİR YOLCULUK
Birgi'nin kimler tarafından, ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmiyor. M.Ö. 2 binlerde Lidyalılar'ın yerleştiği Birgi, MÖ 546'da Pers, 334'te Helen ve 133'te Roma, MS da 1308'de Türkmenler'in egemenliğine geçmiş. Hep kutsal toprak kabul edilen Birgi'nin, antik dönemdeki adı Dioshieron, yani Zeus'un Kutsal Yeri'ydi. Ortaçağ'da bu defa Hıristiyanlık açısından kutsal kabul edildi, adı da Christopolis, yani İsa'nın Şehri oldu. 5. yüzyılda önce piskoposluk, ardından başpiskoposluk merkezi oldu. Askeri açıdan da zaman zaman önem kazandığı, bir ara adının kale ya da burç anlamındaki Pyrgion olarak değişmesinden belliydi. Belde Türkler'in eline geçince ismi Birgi oldu. Aydınoğlu Mehmet Bey, Birgi'yi 1308'de kurduğu Türkmen Beyliği'nin başkenti yaptı. Birgi, 1426'da kesin olarak Osmanlı topraklarına dahil oldu. İşin ilginç yanı, bir Müslüman kenti olarak da Birgi'nin dinsel önemini korumasıydı. Ünlü İslam bilgini Birgivi Mehmet Efendi buralıydı. İmam Birgivi Medresesi, önemli bilim ve din merkezlerinden biri sayılıyordu. Birgi, 1867'de Ödemiş'e bağlandı. Türkiye'nin ilk belediyelerinden biri olan Birgi Belediyesi 1889'da kuruldu. 1919'da Yunan işgalini yaşayan kent, 1922'de kurtuldu, ancak ne yazık ki pek çok tarihi eser bu sırada çıkan yangında yok oldu.

MUHTEŞEM ÇAKIRAĞA KONAĞI ÇAKIRAĞA
Konağı, Birgi'nin en ünlü yapılarından biri. 1763'te Mustafa Şerif Çakırağa tarafından, ahşapları Venedik'ten getirilerek yapılan 3 katlı bina, 18. yüzyıl Avrupa mimarisinin de izlerini taşıyor. Tavanlarında Küçük Menderes Havzası'nda yetişen 72 çeşit sebze ve meyvenin resimleri bulunuyor. Restore edilen bina, Kültür Bakanlığı'na bağlı müze haline getirildi. 1312'de Aydınoğlu Mehmet Bey'in yaptırdığı Ulu Cami, çinilerle kaplı minaresiyle ilgi odağı. Cami, çivi kullanılmayan ahşap işçiliğiyle de dikkat çekiyor. Başka güzel tarihi yapılar da var. İmam Birgivi Medresesi, 1762 yapımı Karaoğlu Camisi, giriş kapısı Osmanlı oymacılık sanatının güzel örneklerinden olan Dervişağa Camisi, Sarı Berber Mescidi, Güdük Minare, Mehmet Bey'in oğulları İsa, Hızır ve Umur beyler ile yattığı Aydınoğluları Türbesi, bunlardan bazıları. Tüm bu aktardığım güzellikleri korumak ve yaşatmak için yaz - kış yaşamın parçası haline getirmek tabii kolay değil.

NEREYE VARSAM, HER YER KİLİTLİ
Gazeteci arkadaşım sevgili Fırat Soylu ile güzel bir gezi yaptığım Birgi'de bu aktardığım tarihi güzellikleri dışardan gördük. İçeri giremedik. Çünkü her gittiğimiz yerde, koca bir kilit vardı. Önemli bir ortaçağ yapısı olan Küp Uçuranlar kulesi kilitli... Oflaya puflaya İpek Evi'ne geldik, ama o da ne! O güzelim el emeği göz nuru merkezde de koca bir kilit vardı. Camdan bakmakla yetindik... Birden Fırat'ın aklına geldi, "Hadi Hülya Abla. bir medrese olacak, ona gidelim" dedi. "Öyle ya, en azından medresenin kapısı kilitli olamaz" dedik. Kapıda donduk kaldık. Kilitli evet, koca bir kilit de orada vardı. Sübyan Mektebi, tarihi kütüphane hepsi kilitliydi. Yazık, günah! Turizm Bakanlığı bu kadar destek olmuş. Ama kıymetini bilen yok. Sayın Bakanım Ertuğrul Günay, biz İl Turizm Müdürlüğü'ne konuyu aktardık. Emeklerine sağlık ama yapılanı da tanıtmak, korumak, geleni geri göndermemek lazım. Sevgili okurlarım, hepinize güzel günler ve kapıları açık bir Birgi'yi gezecek günler dilerim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapalı kapılar ardında turizm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN