Ata'nın hatırası çöpte

Eski Zaman Eşyalarını Değerlendirenler Derneği Başkanı Abdullah Karaosman, bitpazarında bir vatandaştan satın aldıkları üç Atatürk fotoğrafının orijinal olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 20.1.2013
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan fotoğrafları çöpten çıktı. İzmir merkezli Eski Zaman Eşyalarını Değerlendirenler Derneği Başkanı Abdullah Karaosman, bitpazarında tezgah açan bir vatandaştan satın aldıkları üç fotoğrafın da orijinal olduğunu ve bunlardan ikisinin daha önce hiçbir yerde yayınlanmadığını söyledi. Çöpten bulunduktan sonra satın aldıkları üç fotoğrafı da dernek envanterine kaydettiklerini belirten Karaosman, fotoğrafları isteyenlerin çok olduğunu ancak kendilerinin satmayı düşünmediklerini dile getirdi.

ORİJİNALLİĞİ BELGELENDİ

Fotoğraflara iki ay önce bitpazarındaki bir tezgahta rastladığını anlatan Başkan Karaosman, "Çöpten çöp toplayan ve hafta sonu da bit pazarında tezgah açan birisinin tezgahında bu fotoğrafları gördüm. Fotoğrafları kağıt toplarken çöpten bulmuş. Fotoğrafları bedelini ödeyip satın aldım. Orijinal olup olmadıklarını tespit etmek için Filateli Derneği ile irtibata geçip onlardan teyit ettirdim. Yapılan inceleme sonunda birebir fotoğraf makinasından çıkan fotoğraf olduğunu tespit ettirdik. Daha sonra derneğin envanterine kaydettirdim. Bu fotoğraflar artık derneğin demirbaşına kayıtlı. Biz gitsek bile bu fotoğraflar yeni yönetimle birlikte derneğin kasasında kalmaya devam edecek" dedi.

"KİMSEYE VERMEYECEĞİZ"
Mustafa Kemal Atatürk'ün eşi Latife Hanım ile kayınpederi Uşakizade Muammer Bey ve kayınvalidesi Adviye hanımla birlikte çekilen fotoğrafının orjinalinin yanı sıra Atatürk'ün daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan iki fotoğrafını bitpazarında satın aldığını belirten Karaosman, "Fotoğrafları isteyen çok. Birini Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan istedi. Ama biz kabul etmedik. Bizim için önemli olan nerede, kimde durduğu, bulunduğu değil. Konak Belediyesi ya da bir başka kurum kültür ile ilgili seminerde ya da herhangi bir yerde yayınlanmak isterse emaneten veririz ancak yine derneğimizin kasasında saklamaya devam ederiz. Ancak dernek olarak çok kıramayacağımız bir kurum olursa yönetim kurulu olarak hediye ederiz ancak satmak asla söz konusu olamaz" diye konuştu.

MANEVİ DEĞERİ ÇOK BÜYÜK

Atatürk'ün kayınpederi Uşakizade Muammer Bey, kayın validesi Adviye Hanım ve eşi Latife Hanım ile Uşakizade Köşkü'nde birlikte olduğu fotoğrafı n yanısıra Atatürk'ün yaveri Mazhar Müfit ve onun ailesiyle olan fotoğrafının bu zamana kadar farklı kopyalarının olduğunu ancak orjinalinin bu fotoğraf olduğunu belirten Karaosman, fotoğrafların manevi değerinin kendileri için daha büyük önem taşıdığını söyledi. Karaosman, "Bit pazarı ticarethane değil kültür yuvasıdır. Ama bunun kıymetini maalesef biz bilmiyoruz. Paris'in en lüks semtinde en nezih parklarından birisinde bit pazarı kuruludur. Ama Türkiye'de bit pazarı üvey evlattır hep izbe yerlerde çamurların içinde bırakılır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ata'nın hatırası çöpte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN