Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Beyin göçü mega projeler ile önlenir'

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, 2011 yılında 100 bini aşkın kişinin İzmir'i terk ettiğini belirtti, "Gençlerimize yaratıcılıklarını gösterebilecekleri ortam yaratmalıyız"

Giriş Tarihi: 20.1.2013
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, 9 üniversitenin bulunduğu İzmir'de adeta genç işsizler ordusu oluştuğunu belirtti, "Üniversitenin son yılından itibaren 'Ne yapacağız' diye kara kara düşünüyorlar. Sonra da beyin göçü başlıyor. 2009'da kenti terk edenlerin sayısı 89 bin iken 2011'de bu rakam 101 bini aşmış. İstanbul'da, Ankara'da ya da dünyanın önde gelen kentlerinde en kritik noktalarda İzmirliler var. Bunu neden kentimiz için kullanmayalım? Beyin göçünü, mega projeler engeller" dedi. Aslan, Gündoğdu Rotary Kulübü'nün Swissotel Büyük Efes'te düzenlediği toplantıya konuk oldu. İzmir'in potansiyelinin değerlendirilemediğini belirten Aslan, "Kentte 9 üniversite var. Ancak bir ya da iki üniversiteye sahip kentler bilim kenti olarak anılırken İzmir'den bahsedilmiyor. Binlerce çocuğumuz bu yuvalarda eğitim görüyor. Buna karşın sonuç; işsiz gençler ordusu. Geleceğinden ümitsiz binlerce evladımızı İzmir'den kaçırmamak gerekir" dedi.

'İŞSİZLERE İŞ VERELİM'
Beyin göçünün dillendirilmediğini kaydeden Aslan, "İstanbul'a, Ankara'ya bakıyorsunuz en kritik konumlarda İzmirliler var. Medyada, bürokraside, iş aleminde İzmirliler başı çekiyor. Hatta dünyanın gelişmiş ülkelerinde sanattan bilime birçok önemli çalışmanın mimarı İzmirliler. Ancak hepsi bu kenti terk etmiş. 2008-2009'da kenti terk edenlerin sayısı 89 bin iken 2011'de bu rakam 101 bine yükselmiş. Artık buna bir son vermek zorundayız. 9 üniversitenin bulunduğu kentimizde bu dinamizmden faydalanmalıyız. Bunun yolu da gençlerimize yaratıcılıklarını gösterebilecekleri ortamlar yaratmak, projeler geliştirmek. Eğer mega projeler üretebilir ve hayata geçirebilirsek hem bunu sağlarız hem işsizlerimize iş vermiş oluruz hem de kenti layık olduğu noktaya taşırız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Beyin göçü mega projeler ile önlenir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN