Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Danışma ücreti cinliği!

Giriş Tarihi: 20.1.2013

İzmir'de sözlü danışma ücreti bile 500 lirayı aşınca, vatandaş bir hukuki sorunu olduğunda, soluğu hemen siyasi parti yönetimindeki avukatın yanında alıyor

Yeni yılla birlikte avukata sözlü danışma ücretleri de yüzde 10-30 arasında zamlandı. Buna göre sözlü danışmanın İzmir'deki bedeli 500 lira olurken, bir saatten sonraki her 15 dakika için vatandaş 200 lira fark ödüyor. Yazılı danışmanın bedeli ise 1500 lira olarak belirlenirken, çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışmanın ücreti (ilk saat için) 750 lira, bir saati aşan her 15 dakika için de 250 lira fark ödeniyor.

AVUKATLAR DERTLİ

Zamlı tarife vatandaşın elini yakarken bazı uyanık partililer, danışma ücreti ödememek için farklı bir yönteme başvuruyor. İzmir'de 500 liralık danışmanlık ücretini ödeyemeyenler çözümü siyasi partilerin il ve ilçe başkanlıklarında arıyor. Avukatlık mesleğini icra ederken aynı zamanda bir siyasi partide yöneticilik de yapanlar, her gün onlarca kişiyle görüşmek zorunda kalıyor. Parti binasına gelerek dertlerini anlatan vatandaşları dinleyen avukatlar, vatandaşlara gerekli uyarıları yapmalarına karşın, onları ikna edememekten yakınıyor. Eşinden boşanmak isteyenden komşusuyla mahkemelik olana kadar her gün onlarca kişiyle muhatap olduklarını dile getiren avukatlar parti binalarında bu tür danışmanlık hizmetinin verilmesinin yasak olduğunu vatandaşlara anlatamadıklarını belirtiyor. İzmir Baro Başkanı Sema Pekdaş, avukatın bilgisini hukukun hizmetine, adaletin hizmetine sunan kişi olduğunu belirtti. Parti binalarında görevli avukatların hukuki danışmanlık hizmeti yapmasının kanuna aykırı olduğunu dile getiren Pekdaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer parti binalarında danışmanlık hizmeti yapılıyorsa, bu avukatlık kanununa aykırıoır. Ancak bu konularda görüş bildirmek dost meclisinde bir sohbet şeklindeyse, bu olabilir. Herkes bir doktor arkadaşıyla, bir avukat arkadaşıyla sohbet sırasında da bilgi alışverişinde bulunabilir. Nasıl ki biz bir misafirliğe gittiğimizde doktor tanıdığımızı gördüğümüzde, 'Sırtım ağrıyor, ayaklarım ağrıyor' diyorsak, avukatlarla yapılan bu sohbetlerin de bu tür sohbetler olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında hukuki konuda bir mütalaa vermek, danışmanlık hizmeti sunmak avukatlara ait bir görevdir, haktır. Yoksa bilgi değerlidir, bilgi emektir."

BİRLİK '190 LİRA' DEDİ
Avukat Tolga Küçük ise Türkiye Barolar Birliği'nin belirlediği avukatlık asgari ücret tarifesine göre sözlü danışma ücretinin 190 lira olduğunu, ancak bu fiyatın her ilde farklılık gösterdiğini söyledi. İzmir'de 500 lira olduğunu dile getiren Küçük, maddi durumu yetersiz olan vatandaşların Baro bünyesinde görev yapan Adli Yardım Bürosu'ndan avukatlık desteği alabildiğini belirtti. Vatandaşlara siyasi partilere gitmek yerine, bu adli yardım bürolarına uğramaları tavsiyesinde bulunan Küçük, ayrıca siyasi partilerde yönetici olarak görev yapan avukatların sadece vatandaşların sorunlarını çözmek adına hareket ettiğine inandığını da dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Danışma ücreti cinliği!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN