Yatırımcı İsyanı

Giriş Tarihi: 20.1.2013

İzmir'deki TOBB üyesi oda ve borsaların başkanları Ödemiş'te toplandı. 19 yıl önce kurulan Ödemiş OSB'nin hala büyük yatırımcı çekememesi toplantıya damgasını vurdu

TOBB'a bağlı İzmir'deki oda ve borsaların ortak yönetim kurulları toplantısı Ödemiş Ticaret Odası'nın yenilenen konferans salonunda yapıldı. Toplantıya oda ve borsa başkanları ve yöneticileri ile Ödemiş Kaymakamı Abdullah Dölek, Belediye Başkanı Bekir Keskin, Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Kasım Sevin katıldı. Ödemiş Ticaret Odası Meclis Başkanı Yaşar Özdemir, 1994'te kurulan Organize Sanayi Bölgesi'nin hala büyük bir yatırımcı çekemediğini belirtti, "Lokomotif bir yatırımcı çekemediysek bu hepimizin ayıbıdır. Bölgenin harekete geçmesi için çalışıyoruz ama yetkimiz yok. Laf çok, iş yok. Yapmıyorsanız yapanlar yapsın. Ne olur gölge etmeyin" dedi.

İZMİR'DEN KAÇMASIN
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, OSB'ye Sütaş'ı getirmek için büyük çaba gösterdiklerini ancak firmanın yatırımı Tire'de düşündüğünü açıkladı. Yorgancılar, "Ben müşteriyi buldum. En düşük fiyatı da verdim. Mutabık kaldık. Gittiler değerlendirdiler, uygun görmediler. Benim o şirkete zorla yatırım yapın deme hakkım var mı? Bu yatırım gerçekleşirse bölgemize büyük katkı sağlayacak. Önemli olan yatırım İzmir dışına gitmesin. Ödemiş OSB için yatırımcı arayışımız devam ediyor" diye konuştu.

SANAYİ HAVZALARI
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da, İzmir'in ilçelerine yatırım çekmek için ulaşım yatırımlarının şart olduğunu belirterek, çift hatlı demiryolunun Tire ve Ödemiş'e gelmesi gerektiğini söyledi. Ege ihracatının yaklaşık 20 milyar dolar olduğunu, ancak 2023'te bu rakamı 5 kat artırmak gerektiğini dile getiren Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu el yordamıyla yol bularak olmaz. Hakikaten sanayinin çeperlere doğru yayılması gerekiyor. Gediz, Küçük Menderes ve Bakırçay Havzaları olarak planlama yapılmalı. Metro projesinin Bergama'dan Efes'e uzatılmasını söyleye söyleye yaptırdık. Bu hat Tire ve Ödemiş'e de gelmeli. Belediye yapmadı ama biz İTOB OSB önüne kendi istasyonumuzu yaptırıyoruz. Bu modeli uygularsanız organize sanayi bölgeleri ayağa kalkar" dedi.

HAVA ULAŞIMI ŞART
İzmir'in artık Avrupa kentlerine doğrudan uçabilmesi gerektiğini vurgulayan Demirtaş, ancak THY'nin sefer düzenlememekte adeta direndiğini söyledi. Ulaşılamayan kentlerde gelişmenin sağlanamayacağını belirten Demirtaş, "Avrupa bağlantısını hak ediyoruz. EXPO 2020 adayı olarak önce Paris'i koyun. Neden koymuyorsunuz ki? O uçak dolar. Dolmuyorsa İTO olarak geri kalanını biz öderiz. Karlılığını sağlarız. EXPO delegeleri İstanbul'a inecek. Alıp bagajlarını İzmir'e gelecek. Böyle bir işkenceden sonra insanlar nasıl İzmir'in EXPO'ya layık olduğu kanaatine varacak?" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımcı İsyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN