Camiyi okul yaptılar

Bodrum Armutçuk'taki ilkokul öğrencileri komşu köyün okuluna gitmek istemeyince üniversiteli gençler köydeki camide ders vermeye başladı

Giriş Tarihi: 21.1.2013
ODRUM'UN Armutçuk köyündeki ilkokul öğrencileri, komşu köyün okuluna gitmek istemeyince veliler çözüm yolları aramaya başladı. Çocukların eğitim ve öğretimden uzak kalmasını istemeyen veliler, çareyi köy camisinde üniversiteli gençlerin öğrencilere ders vermesinde buldu. Köydeki 24 öğrenci, iki haftadır okula gitmiyor. 2012-2013 eğitimöğretim yılına Mumcular beldesinde bulunan Fuat Erten İlkokulu'nda başlayan öğrenciler, bir hayırseverin desteğiyle Aşağımazı köyünde yaptırılan okulun yaklaşık 1 ay önce tamamlanmasıyla bu okula nakledildi.

HABERLERİ OLMADI

Nakilden haberleri olmadığını savunan veliler, duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine halk, bir çözüm bulununcaya kadar köy camisini okul olarak kullanmaya başladı. Köydeki üniversite mezunu gençler, 24 öğrenciye camide ders vermeye başladı. Seslerini duyurmak isteyen köy sakinleri, eylem yaptı. Minik öğrencilerin de katıldığı eylemde veliler, çocuklarının eski okullarına dönmesini istediklerini söyledi.

"GİTMEK İSTEMİYORLAR"
Armutçuk köyü sakinlerinden Mesut Dönmez, "Bizim çocuklarımız 20 yıldan beri Mumcular'daki okula gidiyor. Herkes alıştı Mumcular'daki okula. Şu anda çocuklar okula gitmiyor. Aşağımazı köyündeki okula bizden habersiz nakil yaptırdılar. Köyde okuyan 24 öğrenci var" dedi. Çabalarına rağmen çocuklarını yeni okula gitmeye ikna edemediklerini öne süren Dönmez, "Biz Mumcular'daki okula her türlü yardımı yaptık ve çocuklarımız okula alıştı. Biz çocuklarımzı Aşağımazı köyündeki okula göndermek istiyoruz ama çocuklarımız gitmiyor. Sabah benim çocuğum kalkıyor, 'Ben o okula gitmem' diyerek ağlıyor. 'Siz beni o okula gönderseniz de ben okuldan kaçarım' diyor. Biz de çocuklar eğitiminden geri kalmasın diye köy camimizde öğrencilere eğitim verdiriyoruz. Köyümüzde bulunan üniversite mezunları, üniversite ve lise öğrencileri çocuklarımıza ders veriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Camiyi okul yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN