Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülşah ELİKBANK: Yazar olmak

Giriş Tarihi: 21.1.2013
Kitaplar kitaplardan, yazarlar yazarlardan çıkar, derler. Ben de kendi yazın serüvenim açısından, bu söze katılıyorum. İyi bir yazarla, kitapla yolunuzun kesişmesi, sizi bambaşka yerlere götürür. Yazar olmanın ilk şartı, iyi bir okur olmaktır bana kalırsa. Kendi üslubunuzu belirlemek, bakış açınızı geliştirmek açısından da bol bol okumalı, kendi edebiyatınızı geçmişi ve şimdisiyle keşfetmelisiniz.
Yazarlık belki öğretilemez fakat, yazmaya çıkan yollar işaret edilebilir.
Konak Belediyesi'nin düzenlediği Yazarlık Okulu etkinliği, geçtiğimiz salı günü, Türk edebiyatının usta ismi İnci Aral ile başladı. Aral'ın deneyimlerini paylaştığı etkinlikte, Yeni Yalan Zamanlar Üçlemesi, Yeşil, Mor ve Safran Sarı üzerinden romanın öğelerini irdeledik.
İnci Aral, romanın sezilen, kavranan ve oluşturulan bir yapı olduğunun altını çizdi ve yazar olmanın sadece yetenek işi olmadığını lakin, mutlaka bir yatkınlık gerektirdiğini vurguladı. Bir romana başlarken, kendisi için en önemli olanın, ne anlatmak istediğine karar vermesi olduğunu ve anlatmak istediği konuyu bir omurgaya oturtmakla romana başladığını belirtti. Etkinliğe ilgi oldukça fazlaydı. İnsanlarımızın yazmayı bu kadar önemsemesi, beni mutlu ediyor. Çünkü yazmak, okumakla beslenen bir olgu. Her yazar adayı, aynı zamanda iyi bir okur adayı demektir.
Yazarlık Okulu, sırasıyla 22-23 Ocak Buket Uzuner, 29 Ocak'ta benimle, 30 Ocak Neslihan Acu, 5-6 Şubat Hakan Günday ve 12-13 Şubat Nermin Bezmen'in katılımıyla devam edecek.

KİTABEVİ SEVİMLİ OLMUŞ
İzmir,yeni bir kitabevine daha kavuştu. İstanbul ve Mersin'den sonra, Karşıyaka'da açılan Kırmızı Kedi Kitabevi'nden bahsediyorum. Geçen hafta gidip gezme şansı bulduğum iki katlı kitabevi oldukça sevimli olmuş. Üstelik birçok kitabı bulmanız mümkün. Kırmızı Kedi Yayınevi, Genel Yayın Yönetmeni İlknur Özdemir de, kitabevinin açılışı vesilesiyle İzmir'deydi. Kendisine neden İzmir'i seçtiklerini sordum. İzmir Kitap Fuarı'nda okurların yoğun ilgisinden çok etkilendiklerini ve İzmir'in özel bir okur profili olduğuna inandıklarını belirtti. Yakın zamanda kitabevinde edebiyat etkinlikleri, imza günleri de başlayacak. Hatta Soner Yalçın, bu cumartesi saat 14.00'te son kitabı Samizdat'ı imzalayacak. Kırmızı Kedi Kitabevi Tel: 0 232 3699244

UMUT VERİCİ BİR YANIT

Malum İlknur Özdemir, ülkemizin en önemli yayınevlerinden birinde yönetici.
Ben de sizler için kendisine, İzmir'de yaşamayı seçen yazar adaylarının İstanbul egemenliğindeki sektörde kendilerine nasıl yer bulabileceklerini sordum ve oldukça umut verici bir yanıt aldım. İlknur Hanım, İzmirli olmanın bir yazara farklı bir özgürlük ve üslup vereceğini düşünüyordu. Fakat yapılması gereken, sektörü yakından takip etmek ve yazmaya dergilerde başlamaktı. Bir de tabii, ilk romanların küçük ve orta ölçekli yayınevlerine gönderilmesi daha doğruydu.

111'İNCİ DOĞUM GÜNÜ

Geçtiğimiz hafta Nazım Hikmet'in 111. doğum günüydü. İzmir'de bu vesileyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Kahramanlar'daki edebiyat konseptli otelimizde, adına bir oda bulunan Nazım Hikmet'i ben de, YKY ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan 'Büyük İnsanlık, Kendi Sesinden Şiirler' ile andım.
20 Eylül 1960'da yazdığı şiirinden mısralarla avundum. Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun bir makara banda kaydettiği sesle döndü Nazım Hikmet ülkesine. 'İnsanların türküleri kendilerinden güzel Kendilerinden umutlu Kendilerinden kederli Daha uzun ömürlü kendilerinden Sevdim insanlardan çok türkülerini.
İnsansız yaşayabildim Türküsüz hiçbir zaman.
Hiçbir zaman beni aldatmadı türküler de. Türküleri anladım hangi dilde söylenirse söylensin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülşah ELİKBANK: Yazar olmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN