'ta havayı kalitesiz kömür kirletiyor

Giriş Tarihi: 22.1.2013 15:55

Kış aylarının gelmesi ile birlikte ''a neden doğalgaz gelmiyor?' soruları yeniden kamuoyu gündeminde yer almaya başladı.

Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür, bu konunun belediye ya da bir başka kamu kurumu ile ilişkili olmadığını, özel bir şirket olan İzmir Doğalgaz Anonim Şirketi'nin yatırım yaparken gözettiği kar - zarar dengesi ile ilişkili olduğunu vurguladı.

Vatandaşın beklentisine tercüman olmak ve Selçuk'a doğalgaz gelmesi için süreci hızlandırmak adına İzmir Doğalgaz Anonim Şirketi ile görüşmeler yapıldığını belirten Başkan Ülgür, 'Selçuk ilçesi de İzmir'in doğalgaz lisans alanı içinde. Belediye olarak yıllardır konunun takipçisiyiz. Selçuk'ta doğal gaz alt yapı projelendirme çalışmaları konusunda İzmir Doğalgaz Anonim Şirketi ile işbirliğimiz sürüyor. Ancak şu ana kadarki tablo, firmanın Selçuk'ta 2015'ten önce doğalgaz çalışmasına başlamayacağını gösteriyor' dedi.

'Biz de tüm vatandaşlarımız gibi Selçuk'a bir an önce doğalgaz gelmesini istiyoruz ve görüşmeler yapıyoruz' diyen Başkan Ülgür, şunları söyledi: 'Bornova, Karşıyaka, Çiğli, Narlıdere, Buca gibi çok önemli ve çok sayıda konutun bulunduğu alanlarda bile doğalgaz çalışmaları tamamlanmış değil. Sonuç olarak bu özel bir firma. Alt yapı çalışmalarının önceliğini daha çok gelir olarak yatırımı amorti edecek yerlere yöneltiyor. Torbalı ve Tire ise sanayi tesislerinin çok ciddi bir şekilde doğalgaz kullanması nedeniyle öncelik aldı.'

Selçuk'ta şu an hissedilen hava kirliliğinin İzmir'de doğalgaz olan bölgelerde de olduğunu belirten Ülgür, bunun kalitesiz kömür kullanımından kaynaklandığına dikkat çekti. Başkan Ülgür, 'Doğalgaz kullanım maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle kömür kullanımı sürüyor. Ancak gerek sosyal yardımlaşmanın dağıttığı, gerekse piyasada satılan kömürlerin standardının düşük olması ve gerekli denetimlerin yapılmaması nedeniyle hava kirliliği sürüyor. En büyük problem de budur. Selçuk'a doğalgaz gelse bile vatandaşlarımızın önemli bir kısmının ekonomik gerekçelerle kömür kullanmaya devam edeceği düşünülürse, kalitesiz kömür dağıtımı ve satışı engellenmediği sürece korkarım ki hava kirliliği sorun olmaya devam edecek' diye konuştu.

Selçuk Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü'nün ilçede doğalgaz çalışmalarının yapılıp yapılmayacağı veya hangi aşamada olduğu konusundaki bilgi talebine, İzmir Doğalgaz Anonim Şirketi'nden 2012 Şubat ayında Selçuk'un da lisans alanlarına d'hil olduğu belirtilerek, yapım projeleri tamamlandıktan sonra bölgede doğalgaz çalışmasına başlanacağı cevabı gelmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selçuk'ta havayı kalitesiz kömür kirletiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN