Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyuşturucuya karşı sanat

Giriş Tarihi: 23.1.2013

İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi, uyuşturucu ile mücadelede gençleri bilinçlendirmek amacıyla "Yaşatmak" adı verilen bir tiyatro oyununu hazırladı

İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay uyuşturucu illetiyle 'topyekün mücadele' başlattı. Bilkay'ın talimatıyla narkotik polisi, bir yandan çetelere darbe indiriyor, uluslararası geçiş yollarına operasyonlar düzenliyor, okul önlerinde önlemler alıyor diğer yandan da kültürel faaliyetlerle öğrencileri ve velileri uyarıyor. Uyuşturucuyla mücadelede gençleri bilinçlendirme projesi kapsamında sanatın gücünü kullanan Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi 'Yaşatmak' isimli tiyatro oyununu hazırladı.

POLİS MEMURU YAZDI
İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın talimatıyla harekete geçen Narkotik Büro Amirliği "uyuşturucu ile mücadelede gençleri bilinçlendirme" projesi başlattı. Bağımlılık uzmanı Narkotik Büro Amirliği'nde görevli polis memuru Mustafa Yücel, İzmir'de meslek hayatı boyunca tanık olduğu gerçek hayat hikayelerini kaleme aldı. Hikaye, İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi'ne (TUBİM) gönderildi. 12 profesörden oluşan bilim kurulu, yaptığı incelemede hikâyenin tiyatro oyunu olarak sahnelenmesine karar verdi. Yücel'in öyküsü daha sonra genel sanat yönetmeni Alper Akdeniz tarafından senaryolaştırıldı. İkinci eğitim ve öğretim yılından itibaren İzmir'deki liselerde ve sivil toplum örgütlerinde sahnelenecek tiyatro oyununda madde bağımlılığına yol açan etkenler ve madde bağımlısı olan insanların hayatlarındaki felaketler işleniyor.

AİLELERE MESAJLAR
'Yaşatmak' isimli tiyatro oyununda gençler ile anne ve babalarına mesajlar verilmeye çalışılıyor. Son yılların en büyük sorunlarından biri haline gelen uyuşturucuyla tiyatro ve sanatın katkısıyla mücadele edilecek. Uyuşturucuya karşı topyekün mücadele başlattıklarını belirten İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, "Zehir tacirlerine yönelik operasyonlarımız aralıksız olarak devam ediyor. Operasyonların dışında sanatın gücüyle de mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDU
Polis memuru Mustafa Yücel tarafından 2008'de uyuşturucuyla mücadele için yazılan 'Boşluk' adlı tiyatro oyunu Türkiye'ye örnek olmuştu. Kapalı gişe oynanan tiyatro İzmir'de 44 kez gösterildi, yaklaşık 18 bin öğrenci ve veli tarafından ücretsiz olarak izlendi. İzmir'deki gösteriminin ardından TUBİM'in önerisiyle tiyatro oyununun DVD'si 81 kentin il emniyet müdürlüklerine, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na gönderildi. Trabzon, Uşak, Manisa, Kahramanmaraş ve Ordu'nun da aralarında bulunduğu toplam 20 şehirde de uyuşturucuyla mücadele için benzer oyunlar sahnelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyuşturucuya karşı sanat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN