Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni fuarımız için şantiyeler kuruldu

İzmir'i "fuarlar ve kongreler kenti" yapma yolunda en önemli adımlardan biri olan Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı için engeller aşıldı, ilk kazma vuruldu

Giriş Tarihi: 23.1.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırma işlemlerine 2006 yılında başladığı Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı'nda çalışmalar start aldı. Yeni Fuar Alanı'nın ihalesi Nisan 2012'de yapıldı. Ancak kaybeden firmalar KİK'e itiraz etti. İtirazları reddetmesiyle, ortada engel kalmadı ve ihaleyi 259 milyon 690 bin liralık teklifle kazanan Ermit Mühendislik yapım faaliyetlerine başladı. 337 dönümlük alanda hafriyat kazılarına, alan düzenleme ve yapım çalışmalarına başlandı. İnşaatlarda çalışacak işçilerin kalacağı prefabrik konutlar inşa edildi. Havaların yağışlı olması nedeniyle çalışmaların ağır işlediği projede, şu anda 90 kişi çalışıyor.

NELER YER ALACAK?

Fuar Alanı, kent merkezine olduğu kadar havaalanı ve Aliağa-Menderes metrosuna yakınlığıyla da öne çıkıyor. İnşaat alanı 160 bin metrekare olan Fuar'da şu tesis ve bölümler yer alacak:
İçinde yemek, eğlence ve diğer ihtiyaçların karşılanması için de sosyal tesisler,
Açılışlar, gösteriler ve geniş katılımlı etkinlikler için 7-8 bin metrekarelik bir meydanın da bulunacağı 160 bin metrekarelik Arena.
Simge yapı niteliğinde bir kule,
Sergi holleri, kokteyl alanı, seminer salonları ve firmalara yönelik görüşme odaları,
4 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otoparklar, helikopter pisti,
93 bin metrekarelik kapalı, 31 bin metrekarelik açık olmak üzere iki sergi alanı.
İleriye dönük kullanım için 30 bin metrekarelik rezerv alan.

ORTAK AKIL'DAN BİLDİRGE HAMLESİ
İzmir Ticaret Odası seçimlerine hazırlanan Ortak Akıl Grubu, hazırladığı seçim bildirgesini tüm üyelere ulaştırmaya başladı. Grubun Basın ve İletişim Merkezi Sözcüsü İlhan Açan, "4 yıldır Yürütme Kurulumuz başkanlığında, düzenli olarak bilgi ve deneyim paylaşım toplantıları ve çalışmalar yaptık. Bunların sonucunda, seçim kararının verildiği günün ertesinde, tüm meslek komitelerinde de adaylarımızın hazır olduğunu bildirmiştik. Yine bu çalışmalar kapsamında hazırlamış olduğumuz 'seçim bildirgemizi' üyelerimiz ile basın ve kamuoyuyla paylaşıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni fuarımız için şantiyeler kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN