Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ZEKİ HOZER: Turizm, sağlık turizmi ve İzmir

Giriş Tarihi: 23.1.2013
2. Dünya Savaşı'ndan sonra pik yapan turizm hareketleri, günümüzde bir milyar insanın sirküle olduğu ve bir trilyon dolarlık total cirolara ulaşan bir sektör haline gelmiştir. Ülkemizde de, özellikle Turgut Özal döneminde yapılan muazzam altyapı ve turizm bölgeleri yatırımları ile giderek ivmelenerek, 2012 yılında artık dünyada ilk 7 destinasyonu arasına girme başarısı göstermiştir. Bunun rakamsal değeri 30 milyon turist ve 25 milyar dolar gelir anlamına gelmekte. Bu haliyle, ülkemizin dünya turizminden aldığı pay, yüzde 3'ün altında. Artık, deniz-kum-güneş rutininden ayrışarak alternatif, kongre, yat, spor ya da kültür temalı turizme ek olarak sağlık turizmine odaklanmak durumundadır. Bilindiği gibi, sağlık turizmi 3 ana başlık halinde değerlendirilmekte: Medikal, termal ve yaşlı-engelli turizmi. Medikal turizm, özellikli tanı ve tedavi süreçlerini kapsar ve kendi ülkesinde almış olduğu tıbbi tanıya istinaden bir başka ülkede ameliyat da dahil olmak üzere tedavi görülmesini açıklar. Termal/SPA turizmi ise, daha sofistike ve dinlenme ile yenilenmeyi de kapsayan yüksek konfor özellikli kaplıca/otel seyahatlerini tanımlar. Yaşlı ve engelli turizmi ise, dünyada aklen ve fiziken engelli olarak kabul edilen 500 milyon kişi ile dünya nüfusunun yüzde 7.5'unu oluşturan yaşlılara yönelik bakım ağırlıklı turizm şeklini açıklar. Yaşlı popülasyonun dünya oranı yüzde 7.5 olsa da gelişmiş Avrupa ülkelerinde yüzde 20 seviyesindedir.

90 MİLYAR LİRA HARCIYOR

Dünyada 60 milyon kişi sağlık turizmi için 90 milyar para harcamakta. 2012'de bu miktarın 100 milyarı aştığı düşünülmekte. Normal bir turistin ortalama harcaması 800 doları civarında iken, tedavi amaçlı kişinin yaptığı ortalama harcama ise, 10 bin doları aşmakta. Sağlık turizminde en çok turist çeken ülkeler Hindistan, Tayland, Endonezya, Macaristan, Malezya ve Küba'dır. Bir by-pass operasyonu ABD'de 250 bin dolarları bulurken, ülkemizde 20 bin doları geçmemekte, bu yüzden de her yıl 15 milyon Amerikalı tedavi amaçlı sağlık turizmi seyyahı olmakta. Genelde, kendi ülkelerindeki pahalı tedavi faturaları ya da tedavi için uzun süreli kuyruklar, bir başka ülkeye yönelik tercihlerde etkili olmakta.

MUAZZAM BİR GELİŞME

Türkiye 2012'de 70 bin hasta ile bu pastadan oldukça küçük bir pay almıştır. 2020 hedefi 500 bin hasta ve 10 milyar dolar gelir şeklindedir. Bu hedefi tutturmak ancak ülkemize özgü özel bir model ile sağlık turizm politikaları oluşmakla olasıdır. Sürdürülebilir sigorta / finansman sistemi ile insan gücü, fiziksel, teknolojik altyapı standartifikasyonu ve yasal mevzuat değişikliği süreçlerinin tamamlanması gerekli unsurlardır. Daha 60'lı yıllarda, 55 milyon turistin olduğu dünyamızda, bir milyar seviyesine gelen yıllık turist sayısı, muazzam bir gelişmeyi dile getirmekte. Digital platform özelinde sanal sosyal mecraları da göz önüne aldığımızda, şekillenmekte olan dünya, sınırların kalktığı ve şeffah demokratik yönetim tarzlarının hüküm sürdüğü, herkesin birbirine on-line /real-time bağlantı içinde bulunduğu ve nanoteknolojinin indüklediği bir tür ütopya gezegeni halinde olacak. Bu bağlamda, umarım İzmir 2020 EXPO'sunu gerçekleştirmiş bir dünya kenti olarak, bu deneyimin bilgi, teknoloji ve Know-how'unu sosyal, ekonomik ve kültürel transformasyonuna zemin oluşturarak turizm ve sağlık turizminin dünya başkenti olmaya hak kazanır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ZEKİ HOZER: Turizm, sağlık turizmi ve İzmir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN