Binalar yapılırken sağlamlık yetmez

Giriş Tarihi: 24.1.2013

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Barkan, İzmir'de hem depreme dayanıklı hem de estetik binaların yapımı için deprem uzmanı mimar yetiştireceklerini söyledi

EXPO 2020 adaylığı ve kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle çehresinin değişmesi beklenen İzmir'de, depreme dayanıklı olarak yapılacak binaların estetik de olması için üniversitede "deprem uzmanı mimar" yetiştirilecek. Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, deprem gibi doğa olaylarının, meydana geldikten bir süre sonra unutulduğunu, bilim kurumlarının da toplumu huzursuz etmeden gündemde tutacağı bu tür olayları, ürettiği çözümlerle yaşamın içine katması gerektiğini söyledi. Üniversite olarak, kentin "hayatını riske eden" deprem gerçeğine karşı yaklaşık üç yıl önce harekete geçtiklerini aktaran Prof. Dr. Barkan, bu kapsamda, yapılaşma açısından çehresi değişmesi beklenen İzmir'de hem depreme dayanıklı hem de estetik binaların yapımı için "deprem uzmanı mimar" yetiştirmeye karar verdiklerini belirtti.

YENİ BİR DERS BAŞLIYOR

Prof. Dr. Barkan, gelecek akademik yıldan itibaren Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin programına "Deprem Mimarisi" adıyla yeni bir ders ekleyeceklerini belirterek, şöyle konuştu: "Depremin mühendisliği, jeofizik çalışmaları var ama mimarlık konusunda duyarlılık pek göremedik. Mimarlık birikimlerinin yanı sıra deprem konusunda da uzman mimarlar yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Deprem uzmanı mimarlar, mimarlığın getirdiği bilgi birikiminin yanı sıra deprem konusuna da hakim olacaklar. Depreme karşı dayanıklı bina yapmak yetmez, estetik de işin içine katılmalı ki insanlar mutlu olsun. İzmir'in kültürü, modern yaşamın ihtiyaçları ve deprem gerçeği yeni yapılarda buluşacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binalar yapılırken sağlamlık yetmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN