Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağdaş Amazonlar yurtdışına açılıyor

Kurucusundan şube sahiplerine, çalışanından üyelerine kadar herkesin kadın olduğu b-fit çığ gibi büyüyor. 217 şubeye ulaşan spor ve yaşam merkezi, şimdi de bazı ülkelerle görüşmelerini sürdürüyor

Giriş Tarihi: 25.1.2013
İzmirli Bedriye Hülya, 5 kadınla birlikte 2006 yılında spor ve yaşam merkezi b-fit'i kurmuş. Merkez bugün için ülke genelinde 46 ilde 217 şubesi ile kadınların güzelliğine güzellik, sağlığına sağlık, kültürüne kültür katma uğraşını sürdürüyor. Franchising yönetimiyle sadece kadınların şube açabildiği b-fit, istihdama da katkı sağlıyor. Ülke genelinde 150 bin üyesi bulunan b-fit'te 600 kadın çalışıyor. Bu yıl içinde, yurtiçinde 300 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Bedriye Hülya, yurtdışına da açılacaklarını vurguladı. Egeli Sabah'a özel açıklamalar yapan Hülya, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, İran ve Irak'ta şubeler açmak için görüşmeler yaptıklarını açıkladı.

KADIN OLMAK ŞARTI ARANIYOR

b-fit'in kuruluşunu anlatır mısınız?
Faaliyetimiz önce İzmir'de başladı. Sonra İstanbul'da açtık. Hepsi kadın 6 ortağız. Ofiste de kadınlar çalışıyor. 2006 başında İzmir'de 2 yer, İstanbul'da da bir yer açtık. Buralar bizim pilot bölgelerimiz oldu. Franchising yöntemiyle büyümeye başladık. Günümüzde 217 şubemiz oldu. 46 ilde varız. Bin tane açılacak yer var. b-fit bünyesinde hepsi kadın 600 kişi çalışıyor. 150 bin kadın üyemiz var. Biz bu spor hizmetini uygun fiyata vermek istiyoruz. Bu noktada maliyet hesaplarını da yapıyoruz. Kira bedellerine kadar bakıyoruz. Yatırım maliyetini düşük tutup, işletme giderlerinin de makul ölçülerde olmasını istiyoruz. Bu şahane hizmet işte bunlarla birlikte yürüyor. b-fit'lerde kadının farkındalığını artırmak gibi sosyal ve kültürel etkinlikler de yapılıyor. Bir kafemizde; söyleşi, sinema, tiyatro gibi etkinlikler de oluyor.
b-fit açabilmek için öncelik nedir?
Öncelikle kadın olmak şartı var. Bizim sistemimiz her şeyiyle kadınlar için. Kadınlar açabilir, kadınlar çalışabilir ve yine kadınlar spor yapabilir. Bu bir ayrımcılık ancak biz bu ayrımcılığı yapmasaydık, Türkiye'deki kadınların büyük bir çoğunluğu spor yapamayacaktı. İş yeri sahibi olamayacaktı. Çünkü bizim kadınlarımız karışık mekanlara kültürel yapıları nedeniyle gelemezler. Kocası, oğlu karışık ortamda spor yapmasına izin vermez. İşi verme noktasında da pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Erkekler işletmeye yüzde 49 ortak olabilir ama işletmeye giremez. İşletici kadın olacak. Bu konsept bizim kültürel yapımıza süper uygun. Bunun altında buzağı aramaya gerek yok. Yurtdışında da bu tip modeller kadınlar için var. Kadınlar güzel görünmek için spor yapmak istiyor. Ve bunun için çalışırken çevresinde erkeklerin olmasını istemiyorlar. Bütün reklamlarda gördüğümüz kadınlar, güzeller, bakımlılar. Bir kadın kendinden memnuniyetsizken kalkıp da sporu erkeklerle birlikte yapmak istemiyor. Spor sadece kilo vermek için değil. Sağlık için gerekli. Beden otomatikman değişiyor.

MAHRUM KALACAKLAR
Türkiye genelinde 46 ilde olduğunuzu söylediniz...
Erzurum, Çorum, Diyarbakır gibi illerde de varız. Bazı yerlerde açılabilmesi için bir modele ihtiyacımız var. Ulusal düzeyde, büyük ölçekte veya uluslararası firmaların yardımına ihtiyacımız var. Biz sosyal bir şirketiz. Bizde kar dağıtımı falan olmaz. Biz aldığımız, kazandığımız parayı yeniden şirkete döndürürüz ki, kadınları daha fazla destekleyebilelim. Türkiye'nin o kadar fakir bölgeleri var ki, burada herhangi bir kadın çıkıp da, "Ben kendime bu işi kuruyorum" diyemez. Dolayısıyla oradaki kadınlar, bu hizmetten mahrum kalacak. Bu tip şirketlerin desteği olursa birkaç kadını daha iş sahibi yapabiliriz. Ve sosyal yaşama katılmalarını, spor yapma imkanına kavuşmalarını sağlayabiliriz.

HEDEFLER
2013 yılı hedeflerinizi anlatır mısınız?
Bu sene 300 civarında şubeye ulaşırız. Aslında biz yurtdışı açılımlarımıza başladık. 2011 yılında bununla ilgili gelişme yaşayacaktık. Ancak Arap Baharı nedeniyle durmak durumunda kaldık. Ama bu sene çok talep var. Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, İran, Irak planlarımızda var. Bizzat oranın yerlisi ve Türkler, bu ülkelerde b-fit açmak istiyor. Buradan çok, oralarda daha fazla ihtiyaç olduğunu görüyorum. O ülkelerde de "kadın mantığı" devam edecek. İran'da da Irak'ta da aynı olacak. Çocuklar için de başlattık. Muzipo Kids adıyla başladık. İstanbul'da 2 yer açtık. Francihising görüşmeleri var. Bu yıl 10 tane açarız. Orada kadın ayrımı yok. Ayrıca bir gün şirket merkezini İzmir'e taşımak istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağdaş Amazonlar yurtdışına açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN