HÜSNÜ BİRMAN: Doğal afet!

Giriş Tarihi: 26.1.2013
İzmir battı yine. Yağmura teslim oldu geçen hafta. Rögarlar taştı, hayat felç oldu. Belediyeden açıklama: Doğal afet!..

***
Gazete arşivlerine göz attım... Bakın geçen sene ne demişler: - 2004-2012 yılları arasında 71 derede 96 kilometre uzunluğunda ıslah yapıldı. 139 kilometre yağmur suyu kanalı ve 644 kilometre kanalizasyon şebekesi döşendi. - Sel havzalarında sele ve erozyona karşı önlemler alındı. - İZSU, dere temizlikleri için 11,2 milyon lira değerinde araç satın aldı. - Bugüne kadar ihaleyle gerçekleştirilen 213 derenin temizlik ve bakımı, hizmet filosuna katılan 20 adet iş makinesi ve 20 adet kamyonla yapılmaya başlandı. - Yağışın olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla 2004- 2012 yılları arasında 251 milyon 200 bin liralık altyapı yatırımı yapıldı. - Artık alt yapı sorunumuz kalmamıştır...
***

Gazetelerde renkli fotoğraflarla bu yatırımları ve hizmetleri okuyunca, inanıyor insan. İçi rahatlıyor. Oy verip seçtiği yöneticileri ile gurur duyuyor. Sağda solda yaşadığı şehri ile övünüyor.
***
Geliyoruz bugüne... İşte geçen haftaki manzara: İzmir'in sokaklarında sele kapılmış yüzen ev eşyaları... Mobilyalar... Hatta otomobiller.... Ne ararsanız... İnsanlar perişan, çareyi kum torbalarında arıyor. Hele zemin katlar! Akşam yatıyorsun, yüzme bilmiyorsan, sabah yataktan çıkman ne mümkün..

***
Ama bakın bizim yazılı basına... Ana sayfalarda günlerce haber: "Türkan Şoray'a sevgi yağmuru!" Bu rezaletten ne bir fotoğraf, ne de hesap soran kimse var... Bu demektir ki herkes bakacak başının çaresine. Artık çantanızda can yeleği mi , şişme bot mu taşırsınız bilemem...

***

Peki, hepsini geçtim de. Ya belediye... Başkan... Çıkıp da "pardon" diyen, sorumluluğu üstlenen biri! Ya da neden bunları yaşadığımızı izah edecek bir yetkili! Güldürmeyin beni. Dedik ya, "doğal afet" bu!..


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HÜSNÜ BİRMAN: Doğal afet!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN