Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gönüllü barış elçileri

İzmirli müzisyenler Ateşler ve İşyar, Türk-Yunan dostluğuna aracılık ettikleri şarkılarıyla beş yılda bin kez sahneye çıkarak bir rekor kırdı

Biri Selanikli, diğeri Giritli iki ailenin torunları, Evrim Ateşler ve Mert İşyar. Evrim, 10, Mert 7 enstrüman çalıyor, Türkiye-Yunanistan iyi niyet elçiliği yapıyorlar. Hayatları, Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli "Kuzey Ege hikayeleri" projesinde kısa belgesel film olarak iki yakada 27 kentte gösterildi. Kıbrıs-Türkİngiliz ortak yapımı "Kod Adı Venüs" filmine yaptıkları "Mey Zamanı" bestesi ile geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali'ne şeref konuğu olarak davet edildiler. Bugünlerde, bir engellinin yaşadıklarını anlatan "Ayna" isimli kısa filmi de yapan Ateşler ve İşyar, bir konserle gösterimini yaparak gelirini engelli derneklerine bağışlayacak. İki gencin tanışma hikayesi 15 yıl öncesine dayanıyor. Lisede turizm bölümünde okuyan Ateşler, çalıştığı İzmir Hilton Oteli'nin müzisyeni kaza geçirince müdürün isteğiyle sahneye çıkıyor. Ardından Black isimli grubunu kurup Mert'i davet ediyor. 2007'de Antalya'da bir otelde, Yunanca şarkıları repertuvarlarına alıp "Okeanos" isimli orkestralarını kuruyorlar. 2008'den bu yana Swissotel Grand Efes'te çalıyorlar.

OKYANUS GİBİ ENGİN

Yılda yaklaşık 3 bin Yunan konuk ağırlayan otelde büyük beğeni toplayan gençler, iki yakada toplam bin kez sahneye çıktı, rekora imza attı. Üniversitede turizm ve otelcilik bölümünü bitiren Evrim, bir özel okulda müzik öğretmenliği yapıyor. Matematik öğretmenliği mezunu Mert ise bugünlerde "can sıkıntısı"ndan makine mühendisliği okuyor. Ancak ikisi de müziğin, hayatlarının temel taşı olduğunu söylüyor. Bir Türk bir de Yunanlı menajer ile çalışan gençler, "Müziğimiz Ege kokuyor. Bu şarkılar bizim kulaklarımıza söylendi çocukken. 1800'lerin sonu, 1900'lerin başında, yer altı meyhanelerinde çalınan şarkılar bunlar. O şarkıları, o yılların kostümleri, dansları, oturma düzenleriyle yaptık ve 'külhani şarkılar' dedik. Pek çok bestemiz, 2 profesyonel klibimiz var. Her türde çaldık. Ancak Yunan müziği kokuyoruz, dedik. O kadar engin bir müzik ki orkestramıza okyanusun sahibi 'Okeanos' adını verdik" dedi.

KISA FİLM ÇEKİYORLAR
Evrim'in bir hikayesinden yola çıktıkları "Ayna"nın çekimlerini yarılamışlar. İki müzisyen, "Felç geçiren bir adamın hayatı, fiziken yarım kalmış ama ruhen yarım kalmasını istemiyor. Engelli kardeşlerimiz için gösterim yapacağız. İzmir'deki farklı tarzlardaki müzisyenlerle ortak konser vermeyi planlıyoruz." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gönüllü barış elçileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN