Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölü toprağını attık

Giriş Tarihi: 27.1.2013

Başkan Aziz Kocaoğlu, dokuz yıllık görev süresinde yaptığı çalışmaları detaylarıyla anlattı, "Üzerindeki ölü toprağını atan İzmir büyüyor" dedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "İzmir'de hayat değişiyor" adlı yatırım toplantılarının ilki, Kültürpark Fuar 1 No'lu Hol'de yapıldı. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu, Prof. Dr. Hülya Güven, Prof. Dr. Oğuz Oyan, Mehmet Ali Susam, Erdal Aksünger, Musa Çam, belediye başkanları, meclis üyeleri il ve ilçe yöneticileri katıldı. Akılcı ve ayağı yere basan projeler ile kenti kalkındırdıklarını söyleyen Kocaoğlu "En borçlu 3 belediyeden biri olan Büyükşehir'i, en borçsuz kent haline getirdik. Hazine'ye 1 milyar 650 milyon lira borç ödedik. 800 milyon liralık kamulaştırma yaptık. Aliağa- Menderes projesine 700 milyon, Kadifekale'ye 250 milyon, metroya 350 milyon lira harcadık. Arıtmalara 377 milyon lira yatırım yaptık. 2012'de ESHOT ve İZSU yatırımlarının toplamı 1 milyar liraya yaklaştı. Kentin üzerindeki ölü toprağını attık. Bu kent büyüyor. Dünyada yatırımcılar İzmir'i konuşuyor. Mütevazı olmayacağım; Büyük Körfez projesi, özgün projemdir. Liman kapasitesi üç misli büyüyecek ve üçüncü nesil gemilere açılacak. Körfez'de yüzmek, bu kenti dünyanın en iyileri arasına sokmak için 'pik' noktasıdır" dedi.

'DÖNÜŞÜM BİZİM İŞİMİZ'
Kentsel dönüşüm projelerinden de söz eden Başkan Kocaoğlu, "Bu iş, 'yap-sat'çının, kooperatifçinin işi değil. Dönüşüm, belediyelerin işi. Kenti tasarlayarak dönüştürmeniz gerekiyor. Bunun için kaynağa ihtiyaç yoktur. Ama ranta girerseniz her şey lazım. Dönüşümü ilçe belediyelerimiz ile başaracağız" diye konuştu. Tarımsal projelere büyük destek verdiklerini anlatan Kocaoğlu, Avrupa'nın en büyük fuar alanını İzmir'e kazandıracaklarını da söyledi.

'PEK ÇOK İLKİMİZ VAR'
Karşıyaka'da Anadolu'nun ilk opera binasının proje çalışmalarını bitirmek üzere olduklarını kaydeden Kocaoğlu, şöyle konuştu: "Türkiye'nin en büyük kent içi toplu ulaşım projesini yaptık. Çamur çürütme tesislerinde ve ucuz ulaşımda bir numarayız. Ova yollarını asfaltlayan ilk belediyeyiz. Okul sütü projesini geliştirdik. İlk kez belediye hastanesi hizmete soktuk. Biyolojik arıtmada rekor kırdık. Türkiye'de ilk kültürsanat çalıştayına imza attık. Çevre yatırımlarında Avrupa'nın gelişmiş kentleri ile yarışabilecek durumdayız. İnciraltı Lagünü çevresine 1255 metrekare kent ormanı yaptık. Sasalı'daki kent ormanının eksiklerini tamamladık. Doğal Yaşam Parkı'nın yanında piknik alanı oluşturduk. Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nı kurduk. Kadifekale'ye kent ormanı yapıyoruz. Tepedeki konutları kaldırıp 250 milyon liralık yatırım yaptık. Belediyenin yanındaki Ziraat Bankası'nın arsasını 42 milyon liraya alarak dünyanın en pahalı parkını yaptık. Mezarlıklar için kamulaştırma yapıyoruz. Arıtma yerlerini kamulaştırıyoruz."

TRAMVAY PROJESİ
Raylı sistemi 9 senede 9 kat artırdıklarını, Torbalı'ya uzandıklarını, Selçuk ve Bergama'ya ulaşacaklarını kaydeden Kocaoğlu, "Üç de arabalı vapur alacağız. Tramvay projelerimiz tamamlandı ancak düşük faizli dış kredi kullanmamız için gereken DPT onayını bir seneyi aşkın süredir alamadık. Toplu ulaşımda 90 dakika uygulaması ile araçları kullanan tüm ailelerimizin cebine ortalama 100 lira destek vermeye devam edeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölü toprağını attık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN