Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültür merkezlerine yakışmayan görüntü

Giriş Tarihi: 29.1.2013

İzmir'de günlerce süren yağmurun sonucunda Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi'nin çatıları aktı. Suları toplamak için konan kovaları görenler manzarayı, kültür mekanlarına uygun bulmadı

Geçtiğimiz günlerde İzmir'i etkisi altına alan ve günlerce süren yağmur, sokakların yanı sıra kentin iki yeni ve iddialı kültür merkezinde de hissedildi. Yağış süresince Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ile Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi'nin çatıları aktı, akan yerlerin altına yerleştirilen kovalar kötü bir görüntü oluşturdu. Bu manzarayı, İzmir'e çok önemli kültür etkinliklerini getiren iki merkeze yakıştıramayan bazı sanatseverler, "İki merkez de henüz çok yeni. Bu inşaatları yapanlara soruşturma açılsın" dedi. Sürrealizm (gerçeküstücülük) akımının öncüsü olarak anılan İspanyol ressam Salvador Dali'nin eserlerine ev sahipliği yapan Güzelyalı'daki Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ile ilçedeki etkinliklerin üssü konumundaki Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi'nin çatıları, yağışlı havalarda akıyor. Bu yapıların tavanlarından akan sular nedeniyle kovalardan geçilmiyor. Kültür ve sanat etkinliklerini izlemeye gelen sanatseverler, duruma tepki gösterdi. Yağış süresince Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin hemen girişine ve büyük salona geçişte kullanılan iç köprülerin başına kovalar yerleştirildi. Çatıdan damlayan sular için konulan 3 adet kova, "Salvador Dali İzmir'de" sergisine ev sahipliği yapan İzmir'de eleştiri konusu oldu.

YERLERDE GAZETELER...

Narlıdere Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde ise sanatseverleri çok daha kötü bir manzara karşıladı. Merkezin ikinci katında suyun tavandan damlamasının yanı sıra duvarlardan da süzülmesi objektiflere takıldı. Çöp kutuları ile önlem almaya çalışan görevliler yerlere de gazeteler serdi. Binanın elektrik sistemine zarar verebilecek şekilde damlayan sular, olası bir faciaya da davet çıkardı. İki merkezi de çeşitli gösteriler, sergiler ve konserler için sık sık kullanan bazı sanatseverlerin tepkisine yol açtı. İsmini vermek istemeyen vatandaşlar, "Her iki kültür sanat merkezi de henüz çok yeni. Bu binaların inşaatını yapan firmalar nasıl bir mühendislik hatası yaptılar ki sonuç böyle oldu? Bu firmalara soruşturma açılmalı" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür merkezlerine yakışmayan görüntü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN