Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Musluktan su değil adeta çamur akıyor

Kemalpaşa'nın 400 nüfuslu Kamberler köyünde musluklardan bir aydır su yerine çamur akıyor. Köylüler İZSU'nun ilgisiz kaldığını öne sürüyor

Giriş Tarihi: 29.1.2013
İzmir'in Kemalpaşa İlçesi'ne bağlı 400 nüfuslu Kamberler köyündeki evlerin musluklarından çamur akıyor. Vatandaşlar içecek su bulmakta zorlanırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne defalarca şikayette bulunduklarını ancak hiçbir sonuç alamadıklarını ileri sürüyor. Artık sabırlarının kalmadığını belirten köy sakinleri sorunun biran önce çözülmesini talep ediyor. Bir aydır yıkanacak su bile bulamadıklarını belirten köylüler temiz su ihtiyaçlarını her gün kovalarla köydeki tek çeşmeden taşıdıkları sularla giderdiklerini anlattılar. Çamurlu su yüzünden evlerindeki çamaşır ve bulaşık makinelerinin bozulduğunu belirten köyün kadınları ise, "İZSU sağlığımızı bozdu. Bu su içilir mi! Bugün yarın derken aylar geçti hala çeşmelerden çamurlu su akıyor. Ne içebiliyoruz, ne banyo yapabiliyoruz. Perişan olduk" diye isyan ettiler. Köy Muhtarı Sabri Elma ise, köye su pompalayan iki deponun da çamurla dolduğunu, İZSU ekiplerine defalarca şikayette bulunduklarını ancak hiçbir temizliğin yapılmadığını iddia etti. Elma, köydeki tüm çeşmelerden çamurlu su aktığını, vatandaşların su ihtiyacını köydeki tek çeşmeden karşıladığını söyledi. Çeşme başında gün boyunca kuyrukların oluştuğunu dile getiren Muhtar Elma, gün boyu evlere kovalarla su taşındığını söyledi. Bir aydır taşıma suyla evlerde su ihtiyacını giderdiklerini kaydeden Elma, İZSU ekipleri depolardaki çamuru temizlemediği için sorunun çözülmediğini söyledi. Köye su pompalayan iki deponun bulunduğunu belirten Elma şöyle dedi:

ANAHTAR YETKİLİLERDE
"Köyün su dağıtım şebekesi İZSU'ya geçmeden önce böyle bir sorunumuz yoktu. Dağdan gelen kaynak suyu bize yetiyordu. Ama yazın su azalıyor diye İZSU artezyenle su çıkarmaya başladı. Ancak bu kuyu düzgün açılmadığı için çamur pompalıyor. "Kuyuyu kapatın" dedik ama su yetmez diye İZSU bildiğini okuyor. Bu yüzden kuyudan depolara çamur pompalanıyor. Depolarıın anahtarı İZSU yetkililerinde. Depoları temizleyelim dedik ama İZSU 'Siz karışmayın biz hallederiz' dedi. Bir aydır musluklardan çamur akıyor ama hiçbir şey yapılmıyor" diye konuştu. Salih Yılmaz isimli vatandaş ise musluklardan akan çamurlu suyun hastalık saçtığını iddia etti. Yılmaz, sudan numune alarak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nde tahlil ettirdiklerini belirterek, "Suyun sağlıksız olduğu raporlarla da belgelendi ancak İZSU yine de ilgilenmiyor. Sonuç alamadığımız gibi bir de üzerine azar işittik. Salgın hastalık olsa hesabını kim verecek?"diye konuştu.

SAĞLIK ÖNEMLİ
Kamberler köyündeki olayı duyar duymaz inceleme yapan AK Parti Kemalpaşa İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Köse ise, köylülerin sıkıntılarının giderilmesi için gereken neyse yapılacağını söyledi. Köse, köydeki olayın sağlık skandalı olduğunu, İZSU yetkililerinin göz göre göre vatandaşın sağlığını hiçe saydığını iddia etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musluktan su değil adeta çamur akıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN