Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Baz istasyonlarına karşı önyargı yıkılmalı"

Gazi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın desteğiyle 13 ülkede ve 14 bin abone üzerinde yapılan çalışmada, cep telefonunun baş ve boyun kanserleri riskini artırdığına ilişkin bulguya ulaşılamadı" dedi

Giriş Tarihi: 30.1.2013
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye'de baz istasyonlarına yönelik önyargı olduğunu ve toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Son araştırmaların, baz istasyonlarının beyin ve beyin zarında tümör oluşturmadığını gösterdiğini söyleyen İlhan, "Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın desteklediği, sonuçları 2011'de yayınlanan Interphone çalışmasında, 13 ülke ve 14 bin cep telefonu kullanıcısı üzerinde araştırma yapıldı. Cep telefonunun baş ve boyun kanserleri riskini artırdığına ilişkin bir bilimsel kanıta ulaşılamadı" dedi. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Arzu Fırlarer ile birlikte İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda elektromanyetik ölçüm yapan Doç. Dr. İlhan, ulusal ve uluslararası araştırmalar yaptıklarını, elektromanyetik alanlar konusundaki araştırmalarda insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir sonuca varılmadığını belirtti. Sağlığa etkisi olduğu belirtilen çalışmaların yüzde 90-95'inin limit değerlerin üzerindeki alanlarda olduğunu dile getiren İlhan, cep telefonlarında bu değerin 2 watt/metre olduğunu, söz konusu deneylerin ise 4 watt/metre üzerinde yapıldığını kaydetti.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ

Ev aletleri ve endüstriyel üretime dikkati çeken Doç. Dr. İlhan, "Sağlıklı gönüllülerde yapılan deneylerde, çevrede veya ev ortamında maruziyet zararlı bir etkiye neden olmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü de bilimsel kanıtların, elektromanyetik alana maruz kalma ve belirtiler arasındaki bağlantıyı desteklemediğini belirtmektedir. Elektromanyetik alanların en çok tartışılan olası sağlık etkileri olan gebelik döneminde ve olası kanser etkilerinde epidemiyolojik bakımdan anlamlı bir artış bulunmamaktadır" diye konuştu. Öğretim Görevlisi Arzu Fırlarer de baz istasyonlarının çalışma prensibini anlattı, "Son 30 yılda elektromanyetik dalgalarla ilgili 30 binin üzerinde makale yayınlandı. Dünya Sağlık Örgütü bilimsel bir kanıttan söz etmiyor. Geçen yıl tamamlanan araştırmalarda risk artışından ve doğrudan kanser yaptığına dair bir çalışma kanıtı olmadığını görüyoruz" dedi. Uluslararası İyonize Olmayan Işımadan Korunma Komitesi'nin (ICNIRP) baz istasyonları için standart değer belirlediğini belirten Fırlarer, "Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği'nce kabul edilen bu değer 41 volt/metre iken Türkiye'de tedbiren bu değer 10 volt/metre'ye indirdi" diye konuştu. Fırlarer, baz istasyonlarının kurulum ve denetlenmesinde yetkili merci olan BTK'nin Türkiye'de güvenlik mesafesi ve ölçüm sonuçlarına göre kurulum izni verdiğini de hatırlattı.

İzmir' de ışınım standartların altında
DOÇ. Dr. İlhan ve Öğretim Görevlisi Fırlarer, İzmir Cumhuriyet Meydanı'nda elektromanyetik ölçüm yaptı. Cep telefonlu ve telefonsuz açık alan ölçümünde elektromanyetik ışınım standartların çok altında çıktığı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Baz istasyonlarına karşı önyargı yıkılmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN