Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 günde yıkım var

Giriş Tarihi: 2.2.2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında olası depremlere karşı risk taşıyan binalar, iki ay içinde belirlenecek ve yıkımına başlanacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "İktidara mal olsa da yapacağız" dediği, 400 milyar dolarlık ekonomi yaratacak kentsel dönüşüm projesi yavaş yavaş netleşirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önceliği deprem riski taşıyan binaların tespitine verdi. 81 ilde bu tespiti yapacak kamu kurum ve kuruluşları ile özel yapı denetim firmalarını Bakanlık tarafından açıklanırken, vatandaşlar da oturduğu binanın depreme dayanıklı olup olmadığını, binalarının ömrünü tamamlayıp tamamlamadığını bu kuruluşlardan alacakları raporlarla öğrenebilecek. Riskli yapı tespitini vatandaş kendi isteğiyle başvurup alabileceği gibi Bakanlık da riskli gördüğü binalarla ilgili bina sahiplerinden tespit yapmasını isteyebilecek. Verilen süre içerisinde binasının risk tespitini yaptırmayanlar uyarılacak. İnceleme sonunda deprem riski olduğu raporlanan binalar mutlaka 60 gün içinde yıkılacak.

DAİRE BAŞINA 250 LİRA
İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Erkan Yaşacan, vatandaşların oturdukları konutların depreme dayanıklı olup olmadığından endişe duymaları halinde mutlaka riskli yapı tespiti yaptırması gerektiğini söyledi. Vatandaşların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yanı sıra Bakanlık tarafından lisanslandırılmış firmalara, üniversitelere ve belediyelere başvurabileceklerini belirten Yaşacan, "Risk testini yapan kuruluşun özel ya da kamu olması hiçbir farklılığa neden olmayacak. Özel firmalar da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisans almış, bu konuda yetki verilmiş firmalar. Burada en ufak suiistimal fark edildiği taktirde bu firmaların lisansları iptal edilecek. Dolayısıyla vatandaşlarımız hiçbir tereddüte kapılmasın. Bu firmaları biz de denetleyeceğiz. Biz kamu kurumu olduğumuz için fiyatlarımız daha ucuz. Buna göre biz risk tespiti için metrekaresine 2.25 lira alıyoruz. Özel firmalar da daire başına 250- 400 lira arasında bedel alıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
60 günde yıkım var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN