'He-man değilim'

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, 'tek adam' eleştirisine He-man benzetmesiyle yanıt verdi, "Meclis üyeleri ile meslek komitelerimden gelen istek ve öneri doğrultusunda birlikte çalışıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 2.2.2013
Ertelenen oda seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Odamızda çalışma kültürü oluştu. Herkesin önerisi doğrultusunta çalışma yapıyoruz. Ben He-man değilim" dedi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Mayıs veya Haziran aylarında yapılması planlanan oda seçimleriyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İTO'da 'tek adam' yönetimi olduğu yönündeki eleştirilerilerine "Gölgelerin gücü adına" sözleriyle ünlü çizgi film karakteri He-man benzetmesiyle cevap veren Başkan Demirtaş, "İTO'da personeli işe ben aldım. İTO'da bir çalışma kültürü oluştu. Ayrıca son çalışma programımızda olduğu gibi tüm meclis üyelerimizden, meslek komitelerimiden gelen istek ve öneriler doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Ben He-man değilim" diye konuştu.

'HEP RAKİBİM OLDU'
Demirtaş, "Başkanlık seçimlerinde hiç rakipsiz seçime girmedim. Her seferinde bir rakip çıkıyor, birileri çıkarıyor. 21 yıldır hiç kolay seçim görmedim. Kimsenin oyu çantada keklik değil" diye konuştu. Demirtaş, seçim çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, seçim çalışmaları için mavi kaplı bir defter kullandığını belirterek, seçimlerle ilgili gelişmeleri gün gün bu defterde kayıt altına altına aldığını ifade etti. Demirtaş, İTO Yönetim Kurulu seçimlerinde asil ve yedek listelere80 meclis üyesinin yazılması gerektiğine dikkat çekerek, 80 Meclis üye sayısını bulanların seçimlere girmesini önerdi. Demirtaş, "İnsanlar umutla yaşar ama gerçekleri de görmek gerekiyor. Oda yönetimi, TOBB delegesi, hesapları inceleme komisyonu üyesi derken yedekleriyle 80 kişi. İnsanlar bu seçime girecekse yedeğini yazacak kadar destek bularak girmeli. Ben şu an bu durumdayken dahi hiçbir zaman seçimin durumundan emin değilim. 'Seçimi kazanacağım' demem. Söylemedim söylemem de. Bunu söylemek iradeye ipotek koymaktır. İlzam belgelerini pırasa toplar gibi toplamakta olmaz. Hatta sandığa listeyi koyuncaya kadar tablo belli olmaz. Kişiler gelir 'Ben yönetim kuruluna girmek istiyorum, almazsan destek vermiyorum' der. Kimsenin oyunu çantada keklik olarak görmedim bugüne kadar. Onlarla konuşarak, danışarak, taleplerini öğrenerek listeyi oluşturuyorum" dedi.

'KİMSEYE ÖNCEDEN SÖZ VERMEM'
İTO Yönetim Kurulu'nu oluştururken kimseye önceden söz vermediğini dile getiren Ekrem Demirtaş, "Seçim sırasında gelenler olur. 'Başkan beni yönetimde değerlendir' derler. 'Girersek değerlendiririm' derim. Bir kurşun kalemle yazarım. Komite seçimlerinden sonra talepler yoğunlaşır. Orada kaç kişiyse yazarım. Sonra otururum seçim sabahı, saat üçte kapatırım kapıyı. Tek tek inceleyerek 11'e düşürürüm. Kimseye önceden söz vermem" diye konuştu. Seçim dönemlerinde odayı kullanmadığını, çalışmaları ofisinde yürüttüğünü hatırlatan Demirtaş, "Bir oda çalışma programı var. Arkadaşlar ona çalışıyor şimdi. Çalışma programında neleri gerçekleştirebiliriz, ona bakacağız. Ama eskisi gibi her gün oda yok. Kendi ofisimde olacağım, gerektiği zaman odaya gideceğim. 'Odayı kullanıyor', 'odanın telefonundan seçim propagandası yapılıyor' diye geçmişte söylendi. Bu söylentilerle bir daha karşılaşmak istemiyorum. Seçim ertelendi Mercedes'i garajdan çıkardık. Yoksa odanın arabasına da binmiyorum. Kendi arabama, Audi'ye biniyorum" ifadelerini kullandı. Seçimlerin ertelenmesine gerekçe gösterilen NACE koduyla ilgili düzenlemenin nasıl yapılacağının belirlenmediğini ifade eden Demirtaş, bu konuda odalara yetki verilmesini önerdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'He-man değilim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN