Yağmur, Ege'nin barajlarını doldurdu

Giriş Tarihi: 3.2.2013

Çaltıkoru, Yortanlı, Kestel, Demirköprü, Sevişler ve Afşar barajlarından taşma olasılığına karşı günde 5 milyon metreküp su tahliye ediliyor

Ege Bölgesi'nde Ekim ayından bu yana etkili olan sağanak yağışlar İzmir ve Manisa'daki bazı barajların kısa sürede tamamen dolmasına neden doldu. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre Bergama'daki Yortanlı, Çaltıkoru ve Kestel, Alaşehir'deki Afşar, Salihli'deki Demirköprü ve Soma'daki Sevişler barajları tamamen dolunca su tahliyesine başlandı. Verilere göre Yortanlı Barajı'nda 69.3 milyon metreküp, Kestel Barajı'nda 35.8 milyon metreküp, Çaltıkoru Barajı'nda 41.6 milyon metreküp, Afşar Barajı'nda 58.4 milyon metreküp, Sevişler Barajı'nda 120.7 milyon metreküp, Demirköprü Barajı'nda da 772.5 milyon metreküp su birik- ti. Bu nedenle Kestel'den saniyede 6 metreküp, Çaltıkoru'dan 5 metreküp, Yortanlı'dan 9 metreküp, Sevişler'den 11.9 metreküp, Afşar'dan 6 metreküp ve elektrik üretimi programına uygun olarak Demirköprü Barajı'ndan saniyede 20 metreküp su tahliye ediliyor. Günlük tahliye edilen su miktarı, İzmir'in 10 günlük su gereksinimini karşılayabilecek rakama, 5 milyon metrekübe ulaşıyor. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri, tamamen dolan barajlarda herhangi bir olumsuzluğun meydana gelmemesi için kontrollü olarak su bırakıldığını belirterek, "Su tahliyesi yaptığımız barajlara havzadan su gelişi devam ediyor, dengeyi sağlamaya çalışıyoruz" diye konuştular.

TOPRAK DOYDU
Öte yandan İzmir ve Manisa'daki barajlardan Tahtalı yüzde 55.5, Balçova yüzde 79.3, Ürkmez yüzde 91.9, Güzelhisar yüzde 79, Alaçatı yüzde 51.7, Kavakdere yüzde 82.6, Marmara Gölü yüzde 83.8'lik doluluk oranına ulaştı. Bu arada uzun yıllar ortalamalarına göre yıllık yağış toplamı metrekareye 684.5 kilogram olan İzmir'e Ekim-Ocak döneminde toplam 549.7 kilogram, yıllık yağış toplamı 706.2 kilogram olan Manisa'ya ise 451.7 kilogram yağış kaydedildi. İzmir'de yağış miktarı geçen yıla göre yüzde 36.4, Manisa'da ise yüzde 16.5 oranında arttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağmur, Ege'nin barajlarını doldurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN