Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turgutlu'dan güç aldı Manisa'ya aday oldu

Turgutlu'nun AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Serhat Orhan, büyükşehir statüsü kazanan Manisa için aday olduğunu söyledi, "Bu konuda çok iddialıyım. Referansım da 9 yıldır Turgutlu'da yaptıklarımdır" dedi

Giriş Tarihi: 4.2.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu Manisa'nın son yıllarda büyük gelişme gösteren ilçesi Turgutlu'nun AK Partili Belediye Başkanı Mustafa Serhat Orhan oldu. Yayın Yönetmeni Ünal Ersözlü yönetimindeki Egeli Sabah ekibini Turgutlu'da ağırlayan Başkan Orhan, yeni Bütünşehir Yasası ile büyükşehir statüsü kazanan Manisa'nın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olmaya aday olduğunu açıkladı. "Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na talibim" diyerek adaylığını resmen ilan eden Orhan, şimdiden çalışmalara başladığını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın görev vermesi halinde en iyi mücadeleyi sergileyeceğini dile getiren Başkan Orhan, "Başbakanımız 'görevine devam et' derse, yeniden Turgutlu Belediye Başkan adayı olacağım" diye konuştu. Turgutlu'da gerçekleştirdiği projeleri tek tek gösteren Orhan, sorularımıza net ve ses getirecek yanıtlar verdi.

EĞİTİM HAMLESİNDE BAŞARI
Göreve geldiğiniz günden bu yana Turgutlu'da neler değişti?
- 2004 yılında Belediye Başkanı olduğumda, Turgutlu'nun nüfusu 78 bindi. Bugün 122 bin 500. Turgutlu bu nüfusla ilçe bazında Ege'nin metropol dışında en büyük ilçesi haline geldi. Bunun iyi yanları da var, kötü yanları da. İyi yönüne bakarsak; Turgutlu, İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en yoğun göç alan bölgesi. Bu ilçemizin çekim merkezi olduğunu gösteriyor. Ancak, bu durum özellikle eğitim, konut ve istihdam açısından büyük sıkıntılar da doğuruyor. İlçemizde ilk ve orta öğretimdeki öğrenci sayısı 30 bini aştı. 122 bin 500 kişilik bir ilçede 30 bin öğrencinin olması, Belediye olarak bizi eğitim yatırımlarına ağırlık vermeye itti. Çok ciddi anlamda, devlet, hayırseverler ve belediyeyi aynı hamurda birleştirerek bir eğitim yatırımı mekanizması oluşturduk. Şunu kesinlikle iddia edebilirim ki; son 9 yılda 15 okul yaptırdık. Bu birçok ildekinden daha çok. Toplam 300'e yakın derslik eder. Çok büyük bir rakam... Ayrıca Teknoloji Fakültesi kuruyoruz. Celal Bayar Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterecek. İnşaatında son aşamaya gelindi. Uzun yıllar sonra fakülte iznini ilk alan ilçe olduk. En son 1982-83 yılları arasında dönemin Başbakanı Turgut Özal, Demirci'ye Eğitim Fakültesi izni vermiş. Ondan sonra bugüne kadar ilk kez bir ilçe, fakülte kurma iznini aldı. Bunu sağlamamızda Sayın Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç büyük destek verdi. Onun desteğiyle inşallah bu eğitim öğretim döneminde yeni fakülte binamızı hizmete açacağız. Burada yaklaşık 3 bin öğrenci eğitim görecek. Ben inanıyorum ki bu fakülte Turgutlu için büyük bir kazanım yaratacak. Fakülteye ek olarak yine Türkiye'nin en modern, en kapsamlı meslek yüksek okulunu da 2004 yılında yapan yine bizdik. Tüm bunları yaparken, devletin gücünü, hayırseverlerin desteğini ve belediyenin de itici gücünü kullandık.

DESTEKTE PARTİ AYRIMI YOK 
İktidar partisinin belediye başkanı olmak avantaj mı?
- Bana göre değil. Benim bir sözüm vardır; "İktidar partisine hükümet 5 lira fazla para vermiyor." Hükümetin muhalefet ya da kendi partilisi diye bir ayrımı yok. İyi projelere, benim yaptığım gibi ortak girişimlere çok daha sıcak bakıyorlar. Projenle gidiyorsun, herhangi bir bakana derdini anlatıyorsun. Mantıklıysa istediğini de alırsın. Bunu eleştiri olarak söylemiyorum ama İzmir'de hala bir stat sorunu çözülemedi. Hala Alsancak Stadı'nın bozuk zemininde maç yapılıyor. Ben inanıyorum ki Aziz Kocaoğlu'na (İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı) sırf CHP'li diye hükümet tu kaka demez.

MAHKEME KADIYA MÜLK DEĞİL 
Yeniden aday olmayı düşünüyor musunuz?
- Adaylık benim için önemli değil. 9 yıldır belediye başkanıyım. Görev sürem bittiğinde 10 yıl ilçeme hizmet vermiş olacağım. Nasıl ki, mahkeme kadıya mülk değilse bu makamlar da gelip geçidir. Önemli olan dönüp geriye baktığımızda bir iz bırakabilmiş miyiz? Ben hep hedefi büyük olan bir insan oldum. Buradan baktığımzda da hedefim Manisa'nın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olmaktır. Ama Sayın Başbakanımız "Teşekkür ederiz Başkan, 10 yıl oldu. Sen devam etme" derse, bayrağı devreder, hemen şirketime dönerim. Hayıflanmam, gönül kırgınlığım olmaz. Çünkü AK Parti kurucularının bile önünü kesen 3 dönem şartını koymuş bir partidir. Ben 2004 yılında AK Parti'ye girdim. Daha önce hiçbir siyasi partide kaydım yoktu. Tek özelliğim vardı o da; bu vatanı, bu memleketi, Turgutlu'yu, Manisa'yı çok seven bir insanım. Turgutlu'dan, Manisa'dan yetişen tarım ürünleriyle büyüyen, hali vakti yerinde bir insanım. Hiçbir beklentim yok. Hizmet adına çok güzel şeyler yaptığıma inanıyorum. Elbette birileri bizi eleştirecek. Zaten herkes şak şak yaparsa o zaman bitersin. Aileme çocuklarıma da söyledim. "2014 yılının 1 Nisan'ından itibaren beni fabrikada görebilirsiniz" dedim. Onlar da "Hemen gel" diyorlar.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na hazır mısınız?
- Hazırım. Görev verilirse en iyi şekilde mücadele ederim. Sayın Başbakanımız "Turgutlu'da devam et" derse, devam ederim. Başbakanımız istesin köy muhtarlığı bile yaparım. Başbakanımız, Türkiye'nin son yıllarda gelmiş geçmiş en başarılı, konusuna en iyi hakim olan devlet adamlarından biri. Ben kendisine Büyük Usta diyorum. Çünkü gerçekten siyaseti ve hizmet etmeyi çok iyi biliyor. Ben Büyükşehir'e hazır çalışıyorum. İlçeleri, Manisa merkezini geziyorum. Kendimce Manisa için yapabilecekleri mi, Büyükşehir adına neler yapabileceğime bakıyorum. Açıkça diyebilirim ki, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na talibim. Referansım da 9 yıllık Turgutlu Belediye Başkanlığı'nda yaptıklarımdır.

BENİ artık iyi TANIYORLAR

Manisa halkı sizi tanıyor mu?
- Yeni yeni tanımaya başladı. Benden ziyade, şirketimi daha çok tanıyorlar. Manisa'da ya da üzümün olduğu her yerde şirketimi bilmeyen yoktur. Şimdi "ORKA'nın sahibi Turgutlu Belediye Başkanı" diye konuşuyorlar. 6 aydır Belediyemiz icraatlarını anlatan dergimizi Manisa merkez ve ilçelerinde de dağıtıyoruz. İlçelere ziyaretler yapıyorum. Esnaf, ticaret ve sanayi odaları ile işadamlarını, ilçe teşkilatlarımızı ziyaret ediyorum. Çıkacak bir adayla demokratik ölçekte çok iyi mücadele ederim. Sayın Genel Başkan Yardımcımız Menderes Bey (Menderes Türel) adaylık ile ilgili kriterleri zaten açıkladı. Bunlar sırasıyla halka dönük anket çalışmaları, parti içi temayül, ilin milletvekillerinin görüşü, il koordinatör milletvekilinin görüşü, bölgedeki sivil toplum ve kanaat önderlerinin görüşü, Merkez Karar Yürütme Kurulu kararı ve en son Sayın Başbakanımızın görüşüdür. Bu 7 kriterden en iyi neticeyle çıkanlar aday gösterilecek. Temayülden birinci çıkan arkadaş aday gösterileceğini düşünmesin ya da anketlerde önde olan aday kendisini garanti görmesin. İlk beş kriter belirli bir değerlendirmeye tabi tutulduktan sonra MKYK'da değerlendirilecek ve Sayın Başbakanımızın önüne gelecek. Son noktayı o koyacak. Bunu tek adamlık ya da dikta olarak değerlendirmeyin. Sayın Başbakanımız tecrübesinden dolayı, başkalarının görmediğini görebilir.

Çok adaylı bir yarış olur mu?
- Turgutlu Belediye Başkanlığı'na ilk aday olduğumda 7 aday adayı yarışıyorduk. Ve içlerinde bir tek ben AK Parti tabanından gelmeyen, siyasi geçmişi olmayan biriydim. Adım açıklandı, AK Parti Turgutlu teşkilatı ayaklandı. "Biz yıllardır emek veriyorduk. Bu adam da nereden çıktı!" diye. Ama bize nasip oldu. Ben aday olduğumda "Bu adamın şarap bağı var. Şarapçı" diye çıkışmışlardı. Ama ben ekmek parası kazanıyordum.

Büyükşehir için Hüseyin Tanrıverdi'nin de adı geçiyor.
- Hüseyin Beyle çok yakından görüşürüm. Bu konuyu da konuştuk. Ona "Eğer sen aday olursan maddi ve manevi en büyük destekçin ben olurum. Eğer sen aday olmayacaksan aynı desteği senden bekliyorum" dedim. O da sağolsun, bana destek vereceğini söyledi. Benim babam da 1973-1976 yıllarında Adalet Partisi'nden Turgutlu Belediye Başkanıydı. Bu yaşıma kadar öğrendiğim en önemli şey insan olabilmek. Bunun ötesi hikaye. Ben trilyonların hakimi olsam ne olacak? Bırakın Turgutlu'yu, ülkeyi yönetsem ne olacak? Bir gün hepimiz ölüp gideceğiz. Önemli olan arkamızdan "Helal olsun güzel işler yaptı" dedirtmek.

GENÇLİK ÇOK ÖNEMLİ
9 yıldır başkansınız "şunu da yapsam" dediğiniz var mı?
- 9 yılda birçok proje gerçekleştirdik. Benim zihniyetimde çok gösterişli projeler yok. Halkın direkt yararlanacağı, elini uzattığında faydalanabileceği projeler yapmak istiyorum. Özellikle gençler, çocuklar üzerine eğiliyorum. Daha fazla okul, daha fazla kültür merkezi açmak istiyorum. Bizim en çok ihtiyacımız olan, bilinçli ve kültürlü bir nesil. Yetişen gençlerimizde kalite yükseldi, ancak bir taraftan da madde bağımlısı, sorunlu bir gençlik de yetişiyor. İşte bu sorunlu gençlerin sayısını azaltmak benim birinci görevim. Belediye olarak ilçemize gelecek her türlü yatırımcıya da destek oluyoruz. Örneğin benim en çok istediklerimden biri de, burnumuzun dibinde İzmirli sanayicinin kurduğu Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi'ni Turgutlu'ya katmak. Burası 2 bin dönüm bir alan. İzmir sınırlarında kalıyor ama biz bir üst derecede teşvik bölgesiyiz. Hayalim orayı Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi bünyesine alıp, buradaki yatırımcının bir üst teşvikten yararlanmasını sağlamak.

MUSTAFA SERHAT ORHAN KİMDİR?
9 Ağustos 1963 yılında Turgutluda dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Turgutlu'da, liseyi İzmir Atatürk Lisesi'nde bitirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi'de başladığı üniversite eğitimini 3. sınıfta bırakarak ticarete atıldı. Tüccarlıkla başlayan iş hayatını 1995'te kurduğu tarıma dayalı şirketi ile sürdüren Orhan, 1991 yılında Türkan hanımla evlendi. Merve ve Murat adında iki çocuk babası olan Orhan, 28 Mart 2004'te AK Parti'den Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde aynı partiden ikinci kez belediye başkanı seçildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turgutlu'dan güç aldı Manisa'ya aday oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN