Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evler boşaltılıyor

İzmir Ballıkuyu'da meydana gelen heyelanın ardından risk altındaki evlerin boşaltılmasına karar verildi. Karar ailelere bildirilirken, Topaltı Camisi de geçici olarak ibadete kapatıldı

Giriş Tarihi: 6.2.2013
Kadifekale Ballıkuyu'da daha önce toprak kayması yaşanan bölge, geçtiğimiz hafta yeniden hareketlendi. Kayan tonlarca taş toprak Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yl yapılan istinat duvarı sayesinde evlerin üstüne varmadan durdu. Ancak istinat duvarında çatlaklar meydana gelmesi üzerine yetkililer harekete geçti. Konak Kaymakamlığı, Büyükşehir Belediyesi'nin talebi üzerine, Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin hazırladığı rapor çerçevesinde risk altındaki evlerde oturan ailelere tahliye için tebligat yaptı. Ardından da rapordaki uyarı üzerine Topaltı camisi'ni de geçici olarak ibadete kapattı. Konak Kaymakamlığı ayrıca risk altındaki binalarda oturan vatandaşlara sosyal yardımlaşma vakfı kanalı ile 2 bin lira taşınma yardımı ve 1 yıl süreyle kira yardımı yapılacağını duyurdu. Büyükşehir de toprak kaymasının yaşandığı 746 sokağı araç trafiğine kapattı.

DUVARA TEL ÖRGÜ ÇEKİLDİ
Çatlayan istinat duvarına da vatandaşların yaklaşmaması için tel örgü çekildi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de inşa edilen istinat duvarının olası bir faciayı önlediğini, aksi takdirde toprak kayması sonrası bölgede ciddi can kaybının yaşanabileceğini söyledi. Büyükşehir yetkilileri, "Deprem Merkezi uzmanları, yaptıkları tespitlere göre bölgede heyelanı önlemeye karşı ne gibi tedbirler alınacağına ilişkin bir proje hazırlayacak. Biz de o proje çerçevesinde vakit geçirmeden imalatlara başlayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evler boşaltılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN