FECİR ALPTEKİN: Çizgilerin düellosu

Giriş Tarihi: 6.2.2013
Animasyon dünyası aklımı başımdan alıyor... Oradaki hayal gücü ve olasılıklar sonsuzluğunu keşfettikçe, gitgide daha da içine çekiyor beni çizgiler dünyası. Evet, animasyon sadece çocuklar için değil yetişkinler için de ciddi bir çekim merkezi artık... Ve lakin orası çizgilerin er meydanı, yaratıcılığın düello sahası, sanatçının kendi sınırlarına ve dünyaya meydan okuma alanı!

***
Televizyon kuşağı olarak biz bu yola Walt Disney'lerle çıktık, Tom ve Jerry'lerle büyüdük... Sonra hayatımıza Heidi'ler, özellikle kızların dünyasına Şeker Kız Candy'ler girdi, ki büyüyüp bilinçlendikçe çizgi karakterlerin o koca gözleriyle bağlantıyı yakalayıp Japon animasyonları diye bir hakikatin er geç farkına varacaktık... Yıllar geçti, kendi adıma film festivalleri sayesinde türün yeni dönem örnekleriyle de buluşma şansı bulup, mesela Japon usta Hayako Miyazaki'yle, onun eşsiz "Yürüyen Şato", "Ruhların Kaçışı" gibi işleriyle tanıştım. Bir yandan ünlü yönetmen Tim Burton'dan "Noel Kabusu" (sadece yazarı), "Ölü Gelin" ve son olarak geçen yıl "Frankenweenie" ile önümüzde stop motion, yani model animasyonu gibi bir ufuk da açılmış oldu... 2012'nin animasyon yıldızları arasında sayabileceğim; Sony Pictures'dan "Hotel Transylvania", Walt Disney - Pixar'dan "Cesur" ve tam yılbaşı döneminde Dreamworks'ten "Efsane Beşli" ile birlikte iyice keyiflendiğimi ve yeni yıla konu üzerinde daha çok araştırıp düşünme kararıyla girdiğimi söyleyebilirim. Hal böyle olunca, yakın geçmişte kaçırmış olabileceğim iyi işleri yakalamak üzere geçen hafta DVD raflarının arasında yine küçük bir sörfe çıkıp, eve elimde Ilion Animasyon Stüdyosu'ndan "Gezegen 51" ve Ghibli Stüdyo'dan "Aşırıcılar" ile döndüm...

***
Bahsettiğim filmlerden nasıl bir haz aldığımı kelimelerle anlatmam mümkün değil, ancak sizin de izleyip o keyfi yaşamanız lazım: İlk filmde, "Gezegen 51"e ayak basan bir astronotun klasik dünyalı - uzaylı karşılaşmasını ters çeviren matrak hikayesi; ikinci film "Açırıcılar"da 10 cm boyundaki minik insan Arietti'nin normal ebatlı bir insanla kurduğu duygu dolu aşk/ dostluk öyküsü... İzlenmeye değer! Yukarıda bahsettiğim Sony, Walt Disney - Pixar, Dreamworks ve Ghibli çizgi sanatının en parlak isimleri. Sinemada animasyon izlemeye gideceğiniz zaman ya da DVD alırken bu etiketlere dikkat edebilirsiniz. Tabii Hayako Miyazaki imzasını da unutmamalı! Sonrası, hayal gücünün ötesi... Bırakın kendinizi!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FECİR ALPTEKİN: Çizgilerin düellosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN