"İzmir'i, kültür ve sanat kenti yapmak istiyoruz"

Giriş Tarihi: 6.2.2013

Düzenledikleri festivallerle İzmir'i dünyaya tanıtan İKSEV'in Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, bu yıl 'New York Filarmoni Orkestrası'nı ağırlayacaklarını söyledi

İzmir Kültür Sanat ve Egitim Vakfı (İKSEV) kentin sanat yaşamında bir çığır açtı. Bu yıl 20. kez düzenlenecek Avrupa Caz Festivali ve 27. kez düzenlenecek Uluslarası İzmir Festivali ile İzmir'i dünyaya tanıtan İKSEV, dünyanın en büyük orkestralarını da İzmirli seyirci ile buluşturdu. Sanatta marka kent haline gelen İzmir'e bugün New York Filarmoni Orkestrası gibi dünya devleri konser vermek için talepte bulunurken İKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper de bu başarıyla gurur duyuyor. İKSEV'i bir yaşam biçimi olarak tanımlayan Filiz Eczacıbaşı Sarper ile keyifli bir sohbette buluştuk.

İKSEV'in 28, Uluslararası İzmir Festivali'nin 27. yılı. Bu yıla özel bir program var mı?
Bu yıl dünyanın en önemli orkestralarından biri olan New York Filarmoni Orkestrası, Mayıs ayının başında Uluslararası İzmir Festivali'nin özel konserini Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştirecek. Bu festivalin en önemli özelliği, tarihi mekanlarımıza sanatla can vermek.

'EXPO İÇİN ÇALIŞIYORUZ'
Hem maddi hem manevi olarak büyük bir sorumluluk altındasınız. Nasıl bir getirisi var bunun?
Kentleri, ulusları bütünleştiren en önemli köprünün kültür ve sanat olduğuna inanarak yola çıktık. İlk kez Efes Büyük Tiyatro'nun böyle bir festivalle gösterilere açıldığını görüyoruz. Kendi sanatçılarımızın dünya sanatsal platformuna çıkması anlamında da yardımcı olduğumuzu, bir kenti tanıtmanın en iyi yolunun sanat olduğunu düşünüyoruz.

Uluslararası orkestralarla görüşmek için ülke ülke gezip görüşüyor musunuz?
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık çok farklı yollar var. Ancak ilişkiler çok önemli. 27'ncisini gerçekleştireceğmiz festival öyle bir konumdaki, bütün bu orkestralar, sanat toplulukları bizzat bize başvuruyorlar. New York Filarmoni yetkilileri 2 yıl önce gelip, buradaki mekanları gezip, bu konserin gerçekleşmesi için bize talepte bulundu.

Bu İzmir'in artık dünyada bir marka haline geldiğinin göstergesi mi?
Elbette. Sanatsal anlamda markalaşmanın getirdiği bir durum. Sanatta ne denli ileriye adım attığımızın göstergesi.

EXPO adaylığı için de çalışmalar yapıyorsunuz, nasıl gidiyor?
Sayın Valimizin talebi üzerine gönüllü olarak Avrasya delege liderliği görevini yapıyorum. 4 arkadaşımız daha var. 2015'ten çok daha güçlü rakiplerimizin olduğu, özellikle Avrasya bölgesinde ülkeler arasındaki ilişkilerin ön planda tutulacağı bir ortam var. Bunun için kentimize getirisi olacağını düşündüğümüz EXPO'yu kazanmak için çok çalışıyoruz. Olumlu olacağını ümit ediyoruz.

'KENTTEN ALDIĞIMIZI KENTE VERİYORUZ'
Dedeniz size bir öğüt vermiş "Bu kentten aldığını bu kente vermelisin" diye. Yerine getirdiğinize inanıyor musunuz?
Bu öğüdü tuttuğuma inanıyorum. Zaman içinde benim için bir yaşam biçimi haline gelmiş çalışma bu. 27 yıl boyunca vakfın kat ettiği mesafeye geri dönüp bakınca, çok önemli olduğunu düşünyorum. Bu çalışmanın bir parçası olabilmekten çok mutluyum.

İKSEV tuttuğunu kopartıyor. Önünüzde bir hedef var mı?
İzmir'i dünyanın kültür ve sanat kenti yapmak. Şu anda kat edilen yolun çok büyük bir yol olduğunu düşünüyoruz ancak kent halkınında bu ülküyü benimsemesi gerekiyor. Ancak herkesin omuzladığı bir çalışma mutlaka çok daha kısa sürede başarılı olabilir. İzmir'in gerek tarihi bir kent olması gerek geçmişten bugüne gelen sanatsal, kültürel geleneği bunu yapmayı başarabilcek güçtedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İzmir'i, kültür ve sanat kenti yapmak istiyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN