Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sığacık'ta 'Bilim Dükkanı'

Türkiye'nin ilk sakin şehrinde bilimsel çalışmaları halkla buluşturacak "Bilim Dükkanı" projesinin protokolü, Seferihisar Belediyesi ile Yaşar Üniversitesi arasında imzalandı

Giriş Tarihi: 6.2.2013
İzmir'in Seferihisar İlçesi'nde, Yaşar Üniversitesi işbirliğinde temelleri atılan "Bilim Dükkanı"nın halka hizmet vermesi için hazırlanan protokol imzalandı. Uygulama kapsamında yöre halkının bilimsel katkı gerektiren ihtiyaçlarının karşılanmasında Yaşar Üniversitesi(YÜ) ile Seferihisar Belediyesi işbirliği yapacak. Türkiye'ye model oluşturacak olan "Bilim Dükkanı" projesinde Sığacık'ta yaşayan insanların arasına inecek üniversite; araştırma, analiz, tasarım, proje ve eğitimleri Seferihisar halkı ile paylaşacak. Projeyle bölge halkının hem kalkınmasına hem de ellerindeki imkanları daha iyi kullanmalarına destek verilecek. Sığacık'ta açılacak "Bilim Dükkanı"nda Yaşar Üniversitesi'nin ortamı sembolik olarak küçük ahşap bir kulübe içinde Seferihisar'da yaşayan 7'den 77'ye herkese bilgi dokümanları halinde dağıtılacak. Bu projenin zamanla Seferihisar halkının hayatının değiştireceğini belirten Belediye Başkanı Tunç Soyer şu bilgileri verdi: "Seferihisar Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi arasındaki işbirliğinin ilk adımı protokol ile atıldı, işbirliğimizin büyüyerek devam edeceğini umut ediyorum. Bu adım çok küçük bir adım gibi gözükse de üniversite -yerel yönetim işbirliği konusunda tüm Türkiye'de uygulanabilir bir model haline gelecek. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Çünkü üç beş cümleyle ifade edilemeyecek bir içerikten bahsediyoruz. Bilim Dükkanı yapacağımız küçücük bir kulübeden onlarca proje üretildi. İlk etapta bunların 20'sini hayata geçirmeye başlayacağız. Bizim için çok heyecan verici. Çünkü bizim gibi ülkelerde, yerel yönetimlere üniversitenin bilimsel desteği son derece önemli." Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan ise, "Seferihisar'ın bu projesinde yer almak bizim için bir ayrıcalıktır. Ama asıl önemli olan Seferihisar'ın belediyesi ve halkıyla burada yapmaya çalıştığı şeyler. Bunlar bizi çok etkiliyor. Üniversitelere de böyle şeylerden etkilenmek çok yakışır. Bilim Dükkanı'nın metrekaresi küçük ama ruhu, yüreği ve işlerin kapasitesi büyük"dedi.

NELER YER ALACAK?
Sığacık'ta belediye tarafından özel olarak tasarlanarak yaptırılan kulübede çocuk ve gençlerin bilime merakını artıracak etkinlikler sergilenecek. Özellikle yöreye özgü konularda halk, akademisyenlerce bilinçlendirilecek. Seferihisar'ın turizm ve kültür master planı için bilimsel destek verilecek. Seferihisarlı üreticilerin, turizmcilerin eğitimi için KOSGEB, İZKA, TÜBİTAK ve AB destekli projeler oluşturulacak. Tematik butik otel, ev pansiyonculuğu, marina yönetimi ve restoran işletmeciliği yanında yöresel tarım ürünlerinin hasat, paketleme ve pazarlama süreçleri Yaşar Üniversitesi ile Seferihisar Belediyesi'nin eşgüdümünde yöreye katma değer yaratan hizmetler üretmek için eğitim verilecek. Özellikle yöre kadınlarının ürettiklerinin pazarlanması için akademik destek verilecek. Projeler arasında Sakin Şehir Yaz Okulu Projesi,Altın Satsuma Belgesel ve Kısa Film Yarışması da yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sığacık'ta 'Bilim Dükkanı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN