Menemen'de çöp dosyası kapatıldı

Giriş Tarihi: 7.2.2013

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, halkın tepkilerine neden olan katı atık bertaraf tesisini imar planlarında belirlenmiş 65 dönümlük alana kurmaktan vaçgeçtiğini açıkladı

Menemen'de Fransız kredisi ile kurulan ve uzun zaman atıl kaldıktan sonra birkaç yıl önce Hazine'ye olan 52 milyon liralık borcu ile birlikte Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Menemen'deki eski çöp fabrikası için Büyükşehir Belediyesi'nden müjdeli haber geldi. Başkan Kocaoğlu, kamuoyunda büyük tepkilere neden olan ve imar planlarında katı atık bertaraf tesisi olarak işlenmiş olan 65 dönümlük alana çöp tesisi kurmaktan vazgeçti. Geçtiğimiz günlerde bürokratları ile toplantı yapan Kocaoğlu, bu alana katı atık bertaraf tesisi kurmaktan vazgeçtiğini resmen açıkladı. Kocaoğlu'nun bu kararı almasında Yamanlar'da belirlenen yeni yerin kesinleşmesinin etkili olduğu öğrenildi. Kocaoğlu'nun bu kararı ile birlikte kamuoyunda büyük tepkilere neden olan Menemen'deki çöp tartışması da son bulmuş oldu. Kocaoğlu'nun Menemen'deki eski çöp fabrikasının olduğu 65 dönümlük araziye Büyükşehir Belediyesi'nin icracı birimlerinin yer alacağı büyük bir şantiye kurmak istediği öğrenildi

"ORASI BANA LAZIM"
Geçtiğimiz haftalarda bürokratları ile yaptığı toplantıda 'Orası bana lazım.' dediği öğrenilen Kocaoğlu, bürokratlarına söz konusu alana katı atık bertaraf tesisi kurmaktan vazgeçtiğini açıkladı. Basına kapalı olarak yapılan toplantıda Kocaoğlu'nun bürokratlarına halen çalışmaları devam eden şartname hazırlıklarına da son vermelerini istediği sızan bilgiler arasında yer aldı. Kocaoğlu'nun bu kararı almasında geçtiğimiz haftalarda Yamanlar'da belirlenen yeni yerin etkili olduğu öğrenildi.

ŞANTİYE KURULACAK
Kocaoğlu'nun kararında, Menemen'deki eski çöp fabrikasının Yamanlar'da katı atık bertaraf tesisi kurulması öngörülen alana çok yakın olması ve Yamanlar'daki yerin büyük ölçüde kesinleşmiş olmasının da önemli rol oynadığı, Kocaoğlu'nun bürokratlarına 'Aynı yerde birbirine yakın iki tesis olmaz' dediği öğrenildi. Kocaoğlu'nun Menemen'den vazgeçmesinde gerek partililerinden gerekse yöre halkından gelen tepkilerin de etkili olduğu, yaklaşmakta olan yerel seçimler öncesi tepkileri üzerine çekmek istemediği de yansıtılan bilgiler arasında yer aldı. Kocaoğlu'nun çöp fabrikasının bulunduğu 65 dönümlük alana İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Fen İşleri, İzsu, İzbeton, Eshot gibi icracı birimlerinin yer aldığı bir şantiye kurmayı planladığı öğrenildi. Başkan Kocaoğlu, tam otomatik katlı otopark temel atma töreninde İzmir'in günlük çöpünün günlük 3 bin 500 ton olduğunu yeni bağlanan yerlerle birlikte bu rakamın günlük 5 bin tona çıkacağını belirtmişti. Kocaoğlu, "Bir taraftan belediye başkanlarımız bir taraftan vatandaşlarımız çöp istemiyoruz" diye serzenişte bulunuyor. Birkaç taraftan abluka altındayız. 9 yıldır bilimin ve aklın kabul etmediği hiçbir projeye kalkışmadık"dedi.

STK'LAR DAVA AÇMIŞTI
Menemen'deki eski çöp fabrikasının yerine kurulmak istenen katı atık bertaraf tesisine o süreçte Menemen Sol Sahil Sulama Birliği'nden de tepki gelmişti. Birlik başkanı Recai Önal Karşıyaka 2. Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı. Menemen Ovası'nda 140 bin dönüm alanda pamuk ekimi yapıldığını belirten Önal; "Bu karar 220 bin dönüm tarım alanını ilgilendirmektedir. Yarın burada pamuğumuzu ekemez hale geleceğiz. Bunun için de biz sorumluluğumuzu yerine getirmek için yürütmeyi durdurma talebimizi yasal çerçevede başlattık ve davayı açtık. Temsil ettiğimiz 5 bin çiftçi adına bu kararı aldım" diye açıklama yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menemen'de çöp dosyası kapatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN