İSMAİL GÖKMEN: Alsancak kabuk değiştirdi!

Giriş Tarihi: 8.2.2013
İlkokulda çok başarılı resim öğretmenlerim vardı. Onların işi gücü bize resim yapmayı öğretmekten çok, sanat eğitimi vermekti. Daha 7-8 yaşında resim ve sanata dair bazı isimler duyuyorduk. Bir çok ressamla o yıllarda tanıştım. Sonra müzik öğretmenlerinden de yabancı bestecilerin isimlerini öğrendim. Mozart* diye bir adamdan söz ediyorlardı mesela. 1980 sonrasında İzmir'de, kültürle, sanatla ilgili müzelerin yokluğunu anlattılar bir de. Resmen hiç bir yer yoktu, bir kaç devlet destekli müzenin dışında. İşbankası ve Resim Heykel Müzesi o yıllarda büyük favorilerim arasındaydı. Beşinci sınıfa kadar hemen hemen her ay açılışlara gidip sergileri geziyordum. Bazen resimleri elliyorum diye çıkarıyorlardı beni sergilerden. Çocukluk işte...

TANIŞAMADAN

Liseli yıllarda gazetelerin kültür ve sanat ekleri için fotoğraflar çekmeye başladım. İzmir'de yıllarca resim sergilerini, konserleri ve müzeleri takip ettim. Binlerce etkinliğe katılmışımdır. Ama İzmir'de 1990'larda hep bir eksiklik vardı. Hep bir şeyler eksikti. Ne eksikti derseniz; salonlar derim. Bir çok nesil sanat tarihiyle tanışamadan öldü gitti İzmir'de... Ama bugünlerde çok mutluyum. İzmirde bir çok sanat galerisi, resim sergisi ve müze var. Aslında bazılarına göre bu bile yetersiz. Ama geçmişe göre harika. Sonra başka şehirleri gezmeye başladım. Ve yeni bir tanımla karşılaştım. Sanat kenti olduklarını iddia eden yerleşimlerde, yüzlerce müze ve sergi salonu var. Özel kolleksiyonları saymıyorum bile. Viyana'da Müzeler Bölgesi diye bir yer var. Onlarca müzeyi, şehrin ortasına kurmuşlar. Bu çalışmalar yıllar sürmüş. Şimdi bu alanda konserler, sergiler, tiyatrolar var her akşam. Elbette milyonlarca turist geliyor bu şehirlere... Başka şehirleri anlatmaya bile gerek yok.

SANAT MERKEZİ

Gece hareketliğiyle göze çarpsa da Alsancak Limanı ve çevresi aslında yeni bir model edinmiş kendine. Müzeler ve sanat merkezi halini almış. Bir çok sergi salonu da açılmış. Yaşar Galeri, Atmosfer Galeri, Arkas Sanat Merkezi, Aphrodisias Sanat Merkezi ve Kedi Kültür Sanat Merkezi gibi. İzmir'in bu yüzünü daha fazla göstermesi gerektiği kanısındayım.
Çocukken çok ünlü bir besteci olarak bana tanıtılan Mozart'ın 250 yıllık piyanosunun fotoğraflarını çekmekte bana nasip oldu Viyana'da.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İSMAİL GÖKMEN: Alsancak kabuk değiştirdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN