Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeytinyağındaki bu gidiş iyi değil

Litresi 3 lira 60 kuruşa kadar düştü. Üretici neredeyse masrafını bile karşılayamıyor. Fiyatların azalmasının nedeni Suriye'den kaçak giren ve dahilde işlenen yağlar gösteriliyor. Üretici litrede 2 lira destek primi istiyor

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Yaklaşık 471 bin zeytin ağacının bulunduğu Karaburun yarımadasında yeni ürün zeytinyağının litresi 3.6 liraya geriledi. Yarımadadaki tek zeytinyağı tesisinin bulunduğu Eğlenhoca köyünün muhtarı Yusuf Karabacılı, "Zeytinyağına litrede 20 kuruş teşvik primi ödeniyor. Prim miktarı litrede 2 lira olursa, üretici para kazanır" dedi. Eğlenhoca köyündeki 200 hane ile civardaki 10 köyün de zeytincilik ile uğraştığını belirten köy muhtarı Yusuf Karabacılı şöyle konuştu: "Sahibi bulunduğumuz zeytinyağı tesisi Eğlenhoca köyü tüzel kişiliğine ait. Tesisi İzmir Kalkınma Ajansı desteği ile kurduk. Çevredeki köylerin de bütün zeytinleri işlenmek üzere bize getiriliyor. Yarımada'da toplam 2 bin 560 hektar arazideki zeytinliklerden yılda ortalama 3 bin 500 ton zeytin elde ediliyor. Tesisimizde 10 personel istihdam ediyoruz. Ücretleri, sigortaları bizim için büyük maliyet. Aylık ortalama 5 bin lira elektrik faturası ödüyoruz. Gelirimiz de işlediğimiz zeytinlerden. Günde 80 ton zeytin işliyor, 500 litre yağ üretiyoruz. Tesisin gelirini işlediğimiz zeytinyağının yüzde 10'luk kısmını işleme bedeli olarak alarak sağlıyoruz. Kazancımız ancak buranın masraflarını karşılamaya yetiyor." Üreticinin durumunun da farklı olmadığını belirten muhtar Karabacılı, zeytin toplayan işçinin günlük yövmiyesinin 30-40 lira arasında değiştiğini belirtti, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gübresi, yakıtı işçilik ücretlerine eklenince üreticinin para kazanması zeytinyağını en az 5.5 liradan satması gerekiyor. Ama Yarımada'da dökme zeytinyağının litresi şu anda 3 lira 60 kuruş. Devlet litrede 20 kuruş prim veriyor ama bu çok yetersiz. Herkes ürününü tüccara satıyor, doğrudan fabrikalara zeytinyağı satma olanağı da yok. Üreticinin zeytincilikten gelir elde edebilmesi için primin en az 2 lira olması gerekiyor. Yoksa köylümüz yakında zeytin ağaçlarını kesmeye başlayacak, yaşamını sürdürmek için başka bir yol bulacak."

PAZARLAMA YOK
Karaburun Belediye Başkanı E. Serdar Yasa ise ilçenin önemli bir geçim kaynağının da zeytincilik olduğunu söyledi, şöyle dedi: "Tıpkı geleneksel ürünümüz nergiste olduğu gibi, zeytinyağında da en büyük sorunumuz pazarlama. Maalesef ürünümüzü pazarlayamadığımız için yok fiyatına gidiyor." Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Salih Madra ise ithalatı yasak olduğu halde Suriye'den Türkiye'ye kaçak olarak zeytinyağı girişinin devam ettiğini ve buna karşı henüz önlem alınmadığını belirtti, bunun da sektörü çok olumsuz etkilediğini söyledi. Dünyada en ucuz zeytinyağının Türkiye'de olduğunu belirten Madra şöyle konuştu: "Önceki yıllarda en alt seviyelere düşen ihracat, bir süredir yeniden canlanmaya başadı. Aralık ayındaki 7-8 bin tonluk ihracat, Ocak ayında 10 bin tona yaklaştı. Yıllık üretimin 200 bin ton olduğu düşünülürse küçük bir rakam ama önceki yıllara göre umut verici. Bu yıl içinde ihracat toplamının 50 bin tona ulaşacağını tahmin ediyoruz. Ama üretici çok sıkıntılı durumda. Zeytin toplama bedelleri yüksek. Kimi zeytinyağını bu kadar ucuza satmak istemediği için elden çıkarmıyor, dolayısıyla borcunu da ödeyemiyor. Tarım sektöründe en perişan durumda olanlar zeytin üreticileri. Yıllar önce ağaç diken ve yakın zamanda ürün almayı bekleyenlerin durumu ise tam bir hayal kırıklığı. Alacakları ilk ürün, fiyatlar bu seviyede kalmaya devam ederse, bu kadar yılın masrafını değil ancak bir yıllık masrafını belki karşılayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinyağındaki bu gidiş iyi değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN