Havadan elektrik

Balıkesir Üniversitesi okula yıllık 1 milyon 188 bin liralık enerji tasarrufu sağlayacak rüzgar enerjisi santralinin kurulması için çalışmalara başladı

Giriş Tarihi: 9.2.2013
Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan, göreve başladığı günden bu yana olan çalışmalarını, geleceğe dönük planlarını EGELİ SABAH ile paylaştı. Prof. Alkan, Çağış Kampüsü'ne rüzgar enerjisi santrali kuracakları müjdesini verdi. Yıllık elektrik giderlerinin 2 milyon 376 bin lirayı bulduğunu söyleyen Prof. Alkan, "Rüzgar enerjisi santralini bu yıl içinde kurmayı planlıyoruz. Elektrik giderimiz yarı yarıya düşecek. Bu da her yıl 1 milyon 188 bin lira tasarruf demek. Bir kaç yıl içinde tesis kendini amorti edecek. Balıkesir coğrafyası, ülkemizde rüzgar enerjisinden faydalanmak adına en elverişli bölgelerden birisi. Aynı şekilde Bandırma'daki kampüsümüzde de benzer bir proje planımız bulunuyor" dedi.

Sizin için üniversitede öncelik bilimsel araştırmalar mı öğretim mi?
Ben her ikisinin de eşgüdümlü yürütülebileceği düşüncesindeyim. Bir üniversitenin başarılı bilimsel araştırmalara imza atması, eğitimin öğretim faaliyetlerinin geri planda tutulmuş olduğunu göstermez. Ancak her iki bağlamda başarının sağlanabilmesi için belirli koşulların temini ve gerekli unsurların belirli bir süreç içerisinde harmanlanmasının önemi de aşikardır. Yurtdışında bilimsel araştırma kalitesi ve eğitim öğretim kalitesi üst düzey olan çok sayıda örnek üniversite bulunmakta. Ülkemizde de bilimsel araştırma ve eğitim öğretim faaliyetlerinin kalitesinin artması adına kısa dönemli yurtdışı çalışmaları teşvik edilip, üniversitelerin bütçe ve kadrolarının revize edilmesi düşünülebilir. Bilimsel araştırmalar ile eğitim öğretim faaliyetlerinin eşgüdümlü ve başarıyla sürdürülmesi noktasında insan kaynağının önemi de göz ardı edilmemelidir. Bu bağlamda nitelikli, donanımlı insan kaynağını üniversitelere yönlendirmek adına da özlük haklarının evrensel ölçütler ile ulusal hedefler dikkate alınarak iyileştirilmesinin faydalı olacağı kanaatindeyim.

Uygulamaya koymayı planladığınız yeni bir projeniz var mı?
Yeni açılan fakülte ve bölümlere öğrenci kabul ederek aktif eğitim öğretim faaliyetlerine başlaması öncelikli plan ve projelerimiz içerisinde yer almaktadır. Bunun yanında Balıkesir ve bölgemiz için önemli bir proje olarak gördüğümüz ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı destekli Botanik Parkı'nın, gerekli finans kaynaklarının temini ile kurulması da önemli gördüğümüz projeler arasında yer almaktadır. Ayrıca kendi enerjisini üreten üniversite olma yolunda da önem verdiğimiz rüzgar enerjisi santrali projemiz bulunuyor. Balıkesir coğrafyası, ülkemizde rüzgar enerjisinden faydalanmak için en elverişli bölgelerden birisi durumundadır. Rüzgar enerjisi santralini Çağış Kampüsü'nde kuracağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havadan elektrik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN