İzmir'e EXPO 2020 için görücü geliyor

BIE Genel Sekreteri Vicente Gonzalez Loscertales'in de aralarında bulunduğu 9 kişilik heyet, İzmir'in adaylık dosyasında öngörülen kriterleri inceleyecek

Giriş Tarihi: 9.2.2013
EXPO 2020 adaylık dosyasını 3 Aralık 2012 tarihinde Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) genel sekreterliğine teslim eden İzmir, şimdi de dosyada belirtilen kriterleri inceleme heyetine ev sahipliğine hazırlanıyor. BIE Genel Sekreteri Vicente Gonzalez Loscartales'in de içinde olduğu 9 kişilik heyet 10 Şubat 2013 tarihinde İzmir'e gelecek. Heyeti İzmir Valisi EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO 2020 İzmir Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can'dan oluşan bir heyet karşılayacak. BİE heyetine ilk teknik sunumu 11 Şubat Pazartesi sabahı İzmir Valisi EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Cahit Kıraç yapacak. Aynı gün heyet üyeleriyle panaromik şehir turu düzenlenecek. Heyet üyelerine üniversite rektörleri, bilim adamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcilileri, meslek odaları ve sanatçılar program süresince farklı mekân ve alanlarda sunumlarda bulunacaklar. İnceleme heyeti İzmir'de öğrenim gören üniversite öğrencileriyle, sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle, akademisyenlerle, sanatçılarla, kent bilimcilerle sosyal etkinliklerde buluşacak. Ege mutfağından örnekler sunulacak.

CUMHURBAŞKANI KABUL EDECEK
BİE İnceleme heyetini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'de kabul edecek. Cumhurbaşkanlığı köşkünde gerçekleşecek olan görüşme 14 Şubat'ta yapılacak. Heyetin aynı gün Başbakan Erdoğan'la da görüşmesi bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret edecek olan heyete Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın ev sahipliğinde öğle yemeği verilecek.BIE İnceleme heyetinin Ankara programında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin düzenlediği iş dünyası ile akşam yemeği de yer alıyor. İzmir Valisi EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Cahit Kıraç, inceleme heyetinin EXPO sürecinde önemli bir adım olduğunu belirterek şunları söyledi: "İzmir bütün yönleriyle EXPO 2020'ye hazır bir kent. Tarihi, kendine has özellikleri ve vizyonuyla "Herkes için Sağlık" temasına ev sahipliği yapacak en iyi yerdir. İzmir dünya çapındaki organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek deneyime, birikime sahip. Başarının sosyal, ekonomik ve toplumsal koşulları olgunlaşmıştır. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e EXPO 2020 için görücü geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN