"Kazı uzarsa biteriz"

1. Kordon esnafı Konak-Pier ile Alsancak Limanı arasında yapılacak altyapı çalışmalarının öngörülen sürede bitirilmesini istedi. Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, "Süre uzarsa bizim için felaket olur" dedi

Giriş Tarihi: 9.2.2013
Kordon Esnafı Şubat ayının üçüncü haftasından itibaren 1. Kordon'un Konak Pier ile Alsancak Limanı arasında başlatılacak olan altyapı çalışmaları nedeniyle kazılacak olmasını İzmir'in ve Ege'nin nabzını tutan Egeli Sabah'tan öğrendi. Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı; Bize kimse bir şey söylemedi. Biz de gazetenizden öğrendik. Eğer kazı çalışmaları öngörülen süreyi aşarsa bizim için felaket olur. Birçok işletme kapısına kilit vurmak zorunda kalır"dedi.

ESNAF TEDİRGİN OLDU
Şubat ayının üçüncü haftası İzmirgaz'ın, Super Online, İZSU ve Türk Telekom'la birlikte 1. Kordon'da altyapı çalışmasına başlayacak olması esnafı da tedirgin etti. Başlayacak altyapı çalışmaları hakkında kendilerine hiçbir bilgilendirme yapılmadığını belirten Kordon İş Adamları Dernek Başkanı Ömür Şanlı üç ayda bitmesi öngörülen altyapı çalışmalarının sarkması halinde kordon esnafının çok zor durumda kalacağını bir çok esnafın işletmesini kapatmak zorunda kalabileceğini söyledi. Havaların soğuması ve yağışların artması nedeniyle Konak Pier ile Alsancak Limanı arasındaki bulunan işletmelerin büyük çoğunluğunun cirolarında düşüş olduğunu hatırlatan Şanlı "Zaten olumsuz hava koşulları nedeniyle esnaf büyük sıkıntı çekiyor. Bunun üstüne bir de yolların kazılacak olması bizi daha da sıkıntıya sokabilir."dedi.

DOĞALGAZ BEKLİYORDUK

Altyapı çalışmalarının öngörüldüğü sürede bitirilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Şanlı, "Tabii ki 1. Kordon'a doğalgazın gelmesi güzel. Zaten burada beklenen bir hizmetti. Tek endişemiz kazı çalışmalarının geç bitmesi. En büyük korkumuz bu. Bu tür altyapı çalışmalarının kış aylarında olması bizim açımızdan daha iyi. Çünkü bizim işlerimiz 15 Mart'tan sonra açılmaya başlıyor. Eğer bu çalışmaları Mart sonuna kadar bitirmiş olurlarsa bizim için de uygun olur"diye konuştu. Çalışmaların üç ayı geçmesi ve 4-5 ay sürmesi halinde bunun kordonun iflası anlamına geleceğini belirten Şanlı, "İşte o zaman bizim için tam bir kabus olur. Bir çok işletme kapısına kilit vurup kepenk indirmek zorunda kalır. Zaten son 3 aydır esnaf bir şey kazanmıyor. Her gün cepten yiyor"diye konuştu.

TRAFİĞE KAPATILMASIN

Kazı çalışmaları sırasında 1. Kordon'daki trafik düzeninin de kendileri için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Şanlı; "Yol tamamen trafiğe kapatılırsa bizim için büyük darbe olur. Kelimenin tam anlamıyla bizi bitirir. Kazı çalışması hangi bölümde yapılıyorsa orasının trafiğe kapatılması bizim için daha uygun olacaktır "dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kazı uzarsa biteriz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN