Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Kent Merkezi ulaşım planına iptal

Giriş Tarihi: 10.2.2013

İzmir 2. İdare Mahkemesi, kamuoyunda Yeni Kent Merkezi olarak bilinen imar planlarının bazı yol ve kavşaklarla ilgili bölümlerini iptal etti

İzmir 2. İdare Mahkemesi, Ali Sezer isimli vatandaşın açtığı davada kamuoyunda Yeni Kent Merkezi olarak bilinen imar planlarının bazı yol ve kavşaklarla ilgili bölümlerini iptal etti. Mahkeme, öngörülen planda yol güvenliğinin olmadığını, hukuka uygunluğunun bulunmadığı, planlarda öngörülen bazı yolların şehircilik ilkelerine aykırı olduğuna hükmetti. Mahkeme 1000 ölçekli uygulama imar planının bütününün iptaline ilişkin talebi ise reddetti. Mahkeme gerekçeli kararında 1/1000 ölçekli Yeni Kent Merkezi Uygulama İmar Planı'nın; dava konusu planlama alanı ile Turan bölgesini arkadan kuşaklayan yolun kesiştiği kavşak ile planda resmi tesis alanı olarak ayrılıp mevcutta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün yer aldığı alanın güneyinde yer alan 15 metre genişliğindeki yolu iptaline karar verdi.

"YOLU OLMAYAN PLAN"
Mahkemenin iptal ettiği yollar bununla da sınırlı kalmadı. İdare Mahkemesi Altınyol'a paralel 12 metrelik taşıt yolunu ve İZBAN metro hattının doğusunda ve batısında kalan 2 adet 17 metrelik taşıt yolunu birbirine bağlayan "S" biçimindeki taşıt yolu bağlantısına ilişkin kısımların da iptaline karar verdi. Mahkeme 1/1000 ölçekli Yeni Kent Merkezi Uygulama İmar Planı'nın bunlar dışındaki kısımlarına ve 5 bin ölçekli Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planı Revizyonu'na yönelik iptal istemini ise ret etti. Ali Sezer'in avukatı Mustafa Kemal Turan, İnciraltı'ndaki Ali Osman Düğün Salonu'nda Balçova arsa mağdurlarının katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Turan, planlamalarda ciddiyetsizlik olduğunu belirterek, "Yolu olmayan bir plan olabilir mi? Plan yapılmadan önce Yeni Kent Merkezi'nde 1 emsal yapılaşma vardı. Planlama ile birlikte oraya gökdelen yapma hakkı verildi. Yani 3.5 emsal verildi. Bunların kamuya terki yüzde 30. Balçova arsa mağdurlarının ise 40 yıldır hiçbir imar hakları yok" diye konuştu. Yeni Kent Merkezi ile Balçova arsa mağdurlarının sahibi olduğu arsalar arasında imar hakkı bakımından 13 kat fark olduğunu öne süren Turan; "Geçmişte arsa mağdurlarından toplanan paralarla Balçova'nın teleferiği, barajı yapıldı. Açtığımız dava sonucunda mahkeme bizi haklı buldu. Mahkeme, bu planın yetersiz olduğunu, bu planlarda öngörülen yollarla ulaşımın mümkün olmadığına karar verdi. Yolu olmayan bir plan. Sizlere, günde 35 kez, 'Tanrı herkese yeni kent merkezi şansı versin' diye dua etmenizi tavsiye ediyorum. Devam eden inşaatların mühürlenmesi için Pazartesi günü mahkemeye başvuruda bulunacağız" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de söz konusu mahkeme kararına itiraz edileceğini belirtti. Yetkililer mahkemenin iptal gerekçeleri dikkate alınarak iptal edilen ulaşım yollarının yeniden düzenleneceğine dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Kent Merkezi ulaşım planına iptal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN