'Fikrin varsa söyle' çorbada tuzun olsun

ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, Çeşme'nin turizmin gerçek başkenti olması için kapsamlı bir çalışmaya giriştiklerini söyledi, "Bunun için de yalnızca kendi proje ve fikirlerimizi değil, katkıda bulunacak her türlü fikir ve projeyi kabul ediyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Öncel oldu. Egeli Sabah'ın yazıişleri kadrosuna İzmir ve Çeşme'nin geleceğine yönelik çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Öncel, Çeşme'nin gelecekte sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı turizm merkezlerinden biri olacağını söyledi. Çeşme için "Fikrin varsa söyle" diyerek fikirleri toplamaya başladıklarını belirten Öncel, iletilenler arasında şimdiden çok çarpıcı fikirler olduğunu söyledi, "Örneğin engelli turizmi içinyatırım yapmak isteyenler var" dedi. Öncel, Çeşme turizminin hak ettiği yere gelebilmesi için yapılması gerekenler için de net çözümler önerdi.

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden Çeşme'nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
- Çok açık ve gerçekten parlak. Uydu kentler yok. Yapılaşma çok iyi gidiyor. Faik (Tütüncüoğlu) bey ve geçmişteki belediye başkanlarının direnci çok önemli. Çeşme betona teslim olmadı. Ayvalık, Kuşadası, Bodrum'un ne hale geldiğini biliyoruz. Turizme açılmamış çok büyük bir alanımız var. Antalya'da 49 yıllığına verilen tahsisli arazilerin daha fazlası Çeşme'de var, hepsi denize sıfır. Bu arazilerin imara açılması ve tahsise verilmesi gerekiyor.

İYİ FİKİRLER GELDİ
Çeşme bu noktada gecikmedi mi?
- Çok. Yıllardır sürüncemede. Çeşme'nin planlaması çok önemli, Antalya'daki gibi, bir anda 100 bin yatak olmamalı. Termal, eğlence, rüzgar, deniz, kum, İzmir'e yakınlığı var, çok fazla alternatifleri var. Çeşme'nin geleceği çok açık. Yeter ki Kültür ve Turizm Bakanlığı ve hükümet Çeşme'yi pilot bölge ilan ederek çalışmalarını düzenli ve programlı bir şekilde yapsın. Biz bu konuda öncülük eden bir dernek olduk Çeşme ve Alaçatı'da... "Bir fikrim var" projesini gerçekleştirdik. İyi projeler geldi, geliyor.

Örnekler verebilir misiniz?
- Hepsini Mayıs'ta açıklayacağız. Size 1-2 örnek verebilirim. Bir yatırımcı sadece engelliler için 1000 yataklı otel yapmak istiyor. 5 yıl garanti doluluğu alarak bu yatırıma talip olduğunu, arazi aradığını belirtti. Bir diğeri adalarda yapılan değişiklikleri ve eğlence adasını anlattı. Bunun gibi çok farklı projeler var. Bizim düşündüklerimden de örnekler vereyim: Ildırı, küçük küçük masaların yer aldığı Şirince'deki gibi şarap evlerinin, restoranların, pazarların yer aldığı bir yer olabilir. Eşek Adası'nın projesini çiziyoruz. Yıldız Burnu yıllardır çorap yıkanan yer haline geldi. Burayı da projelendiriyoruz. Geceleyin insanlar denize girecek. Ecrimisil, yıllardır Çeşme'nin kanayan yarası... Bazı iyi önlemler alındı ama istediğimiz gibi değil. En yüksek ecrimisil ödeyen yer yine Çeşme'dir. Biz bu ecrimisili ödüyorsak, niye 8 ay turizm yapılan yerlerde aynı şartlarda ödenmiyor! Bugün bir tane kanunsuz yapılmış iskelemiz yok, hepsi yıkıldı. Gidin diğer kentlerde kanunsuz metrelerce iskele var.

Sağlık turizmi açısından Çeşme...
- Termal kaynaklar olarak örnek vermek gerekirse, Almanya Bad Fussing'te 70 kilometrelik bir alanda, 23 bin yatak kapasitesi bulunuyor. Dünyada o kadar büyük bir sağlık turizmi potansiyeli var. ABD'deki MD Anderson Kanser Merkezi ve Türkiye'de ünlü bir göz hastanesi verileri dikkat çekici. Rakamları görünce ne kadar geri kaldığımızı ve bu konuda acil bir şeyler yapmamız gerektiğini bir kez daha anladım. Sadece bir göz hastanesinde bir yılda yapılan ameliyat sayısı 30 bin. ABD'deki Anderson Hastanesi'nde 68 bin yatak kapasitesi var. İzmir'in iki katı kadar yatak kapasitesi var. 70 yıl önce kurulmuş burası şu anda sadece 100 bin kişi çalışıyor. Yıllık cirosu 14 milyar dolar. 6 milyon turist bu hastane için geliyor. İzmir'e gelen turist sayısının 6 katı. Dünyada medikal ve sağlık turizmindeki pasta 2.4 trilyon dolar. O kadar büyük bir pazar. Türkiye'nin fiyat avantajı var ama kullanamıyoruz. Bu konuya ağırlık vermemiz gerekiyor. Sağlık konusunda mesela diş ile ilgili olarak dışarıda 6 bin 300 euro, bizde 2 bin 435 euro... Lazer ameliyat 4 bin euro. Bizde ise gezi, otel, rehber hepsi içinde tekne turu bile veriliyormuş, 1800 euro bizde. Bizim elimizin altındaki termal imkanı kullanamamamız ortada. Türkiye'nin en iyi suyu Çeşme'de. Şu anda 17 otele termal su veriliyor. Termali Çeşme'de sadece havuzlarda kullanabiliyoruz. Termal tedavide kullanamıyoruz. Çünkü fiziki yapılarımız buna uygun değil.

Gelecekte hayal ettiğiniz Çeşme'de neler yapılması gerekiyor?
- Çeşme'nin planlarının bir an önce çıkması şart. Kaliteli ve nitelikli yatak sayımızla Çeşme butik ve özel bir destinasyon olacak. Planların doğru uygulanmasıyla Çeşme dünyada marka olabilir. Olmalıdır. Çok iyi bir tanıtım bütçesi ile Çeşme uluslararası fuar, organizasyon, iyi bir festivalle adından dünyada bahsettirebilir. Çok büyük bütçelerle yani çok büyük paralarla çok farklı işler yapılabilir. Bunu yaptığınız takdirde çok iyi şeyler olabilir. Bir Franfkfurt Noel Pazarını 4 milyon kişi ziyaret ediyor. Çeşme'de de böyle işler olmalı. Bu noktada Elitra kazıları bir an önce hızlandırılmalı ve bitirilmeli. Bu antik kenti dünyaya kazandırmalıyız. Ildırı, Şirince gibi özel bir bölge olabilir. Termal turizmle ilgili yatırımlar ve çalışmalar hızlandırılmalı. Alaçatı Projesinin günden güne geliştirilerek beton yığını veya taş evlerle değil farklı bir bölge olması için çalışılması gerekiyor. Sörf ve yelken projeleri için özel projeler yapılması gerekiyor. Ulaşımı, termali, sörfü, kumu, eğlencesiyle, yeni yat limanlarıyla 1500-2000 yataklı her şey dahil otellerin değil de butik ve marka otellerin, restorantların, marinaların olduğu özel bir destinasyon olmalı. Benim hayalim bu.

TETUSA'DA MORALLER BOZULDU
TETUSA'da gelişmeler nelerdir?
- TETUSA diye, 60 ortaklı bir şirketimiz var. Termal kür merkezi ve turizmimizi 12 aya yaymak için kurulan, kamunun da yer aldığı bir şirket. 6 yıl önce şirketi kurduk. 6 yıldır yer arıyoruz. 80-100 bin metrekarelik araziyi Çeşme'de bulamıyorsunuz. Alaçatı Belediyesi sınırları içinde 90 dönümlük bir yer oluşturuldu. İlgili tüm kurumlarla sorunlar çözüldü, hazır hale getirildi. Sağlık Bakanlığı'ndan görüş alınması gerektiğini belirttiler, yazdık. Gelen cevabi yazıda, 'burasının ileride hastane için gerekli olduğu, tahsis edilmemesi' yazılmış. Yatırımımız da askıya alındı. Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın ısrarlı çabaları sonucu eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 'tamam' demişti. Şimdi de iki bakan da değişti. Şimdi eski duruma döneceğiz. Ortaklarımızın da moralleri bozuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Fikrin varsa söyle' çorbada tuzun olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN