Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İşimize bakarsak İzmir hızlı gelişir'

Giriş Tarihi: 12.2.2013

ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, İzmirli'nin dayanışma içinde çalışması halinde kentin hızlı bir gelişim sürecine gireceğini savundu, "Ancak rekabet sınırlarını aşan kavgalar, her şeye karşı çıkmalar maalesef kentin elini kolunu bağlıyor" dedi

Egeli Sabah'ın Sabah Kahvesi konuğu olan Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Öncel, "İzmir olarak kavga etmeyi ve birbirimizi çekememeyi çok iyi bilen bir toplumuz" dedi. Kentin gelişmesi için kavgaların bir kenara bırakılmasını isteyen Öncel, Çeşme ve Alaçatı'nın birlikte büyüyeceğini söyledi, "Alaçatılı Çeşmeli'yi, Çeşmeli de Alaçatılı'yı sevmiyor. Bu ortadan kalkmalı. Çünkü hepimiz kardeşiz. İkisinin bütünleşmesi, kaynaşması çok iyi olacak" dedi. Öncel, Çeşme Belediye Başkanlığı ve İzmir Ticaret Odası Başkanlığı'na aday olup olmayacağına da açıklık getirdi.

Çeşme'ye olan ilgi nasıl?
Çeşme yükselen yıldız... Çok tercih edilen bir bölge. 7 bini nitelikli 20 bine yakın yatağımız var. Bunu artırmak istiyoruz, ama olmuyor. 2011'de 1 milyon 289 bin olan geceleme, geçen yıl 1 milyon 160 bin oldu. Baktığınızda çok iyi bir rakam. Çeşme'nin hastası olmuş bir sürü insan var. Her sene geliyorlar.

PAHALI SEÇİM

Çeşme'nin pahalı olması eleştiriliyor...
Çeşme'de herkese uygun yer var. Örneğin çarşıda 15 liraya balık menüsü veren yer var. Kişi başı 200 lira ödeyeceğiniz restoran da var. 15 liraya menü satan sinek avlarken, 200 lira olan yer bir hafta öncesinden rezervasyonlu çalışıyor. Eleştiriliyor ama yine de insanlarımız oraya gidiyor. Bu bir arz talep olayı. O yüzden Çeşme çok ucuz bir destinasyon olmamalı. Çeşme biraz pahalı olmalı diye düşünüyorum. Bunu hak ediyor.

BU CEZA NİYE?

İzmir'de neden bir atılım olmuyor?
Bazen düşünüyorum biz neden cezalandırılıyoruz. CHP'li başkanları seçtiği için mi? 8 senedir metro, yatırımlar konuşuluyor. Hükümet istediği takdirde 35 projeyi hayata geçirebiliyor. Çeşme'de de yıllardan beri araziler konuşuluyor. İstense hemen bu araziler yatırıma açılabilir. Ben hiçbir siyasi kimliğim olmadığı için, tarafsız bir gözle, turizmci olarak Çeşme'nin çok daha iyi yerlere gelebileceğine inanıyorum. Oturup bir masa etrafında sektörle halkla el ele vererek bu sorunlar birkaç ay içinde çözülebilecek sorunlar. Kavga etmeyi ve birbirimizi çekememeyi çok iyi bilen bir toplumuz. Aynı şeyler diğer yerlerde de yapılıyor ama engellenmiyor? Niye! Sadece İzmirli mi uyanık? Anlamış değilim. Sivil toplum örgütleri maalesef her şeye dava açıyor. İstanbul-İzmir otoyolu yapılıyor ona bile dava açılıyor. Nesine dava açıyorsunuz. Başlanmış büyük bir proje. Siz kalkıyorsunuz bunu engellemeye çalışıyorsunuz. Sivil toplum örgütlerinin bu tür engelleyici faaliyetlerde bulunmamasını diliyorum. Çünkü engellemek bize zaman kaybettiriyor. İzmir'in geri kalmasına neden oluyor.

İzmir'in bir müze projesi vardı ama henüz gerçekleşmedi...
İşte yıllardan beri İzmir'de bir mega müze veya kongre merkezi konuşuluyor. Sözünü aldık, yer bile oluşturulamadı. Büyükşehir Belediyesi bu kadar bütçesine rağmen, daha bir müze açamıyorsa... 35 bin tane eser orada depoda çürüyor. Kurtaran yok. İzmir'in gücü, bütçesi yok mu, var. Yeter ki istesinler. Aziz (Kocaoğlu) beyin turizme bakış açısı biraz farklı. Biraz turizmci olması lazım başkanımızın. Fuarlara gelmesi lazım. Ben Aziz beyin bir sektörün fuarına geldiğini görmedim. Ben Aziz beye, "Destek lazım. Bütçenizin birazını tanıtım için, turizm için kullanın" diyorum. Bana, Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Ajansı'nın vermesi gerektiğini söylüyor. Bu yanlış. Ben devamlı bu konuda Aziz beyi, saygı ortamında eleştiriyorum. Ben sektör temsilcisiyim. Aziz beyi ne kadar sevsem de, bunları söylemek zorundayım.

ALAÇATI KONUSU

Bütünşehir Yasası ile Alaçatı mahalle oldu.
Bence geçmişi unutup geleceğe bakmak gerekir. Çeşme ve Alaçatı'yı birlikte düşünmek lazım. İkisinin bir arada çok daha güçleneceğine inanıyorum. Alaçatılı Çeşmeli'yi sevmiyor. Çeşmeli de Alaçatılı'yı. Böyle bir gerçek var. Tarihten gelen bir durum bu. Yeni yasa ile bu da ortadan kalkacak. Çünkü hepimiz kardeşiz. İkisinin bütünleşmesi kaynaşması ile çok iyi şeyler olacak.

TEK LİSTE ŞARTI

İzmir Ticaret Odası (İTO) seçimleri yaklaşıyor...
Ben İTO'daki geçen seçimde Ekrem (Demirtaş) beyle çok uzun süren dostluğuma rağmen, sırf turizmden bir ismin yönetim kuruluna girmemesini protesto etmek amacıyla karşısında oldum. Alaattin Yüksel ekibinde yer aldım. Yönetim kurulu adayıydım. Yönetim kurulunda veya İTO'nun üst organlarında muhakkak bir turizmci olmalı. Kim olduğu önemli değil. Ekrem beyin artık çekilmesi gerektiğine inanıyorum. Çok yıprandı, yoruldu. Ben hiçbir şekilde bir taraf değilim. Ben sadece Ticaret Odası'na siyasetin, kavganın bulaşmamasını istiyorum. Üyelerin ticari gelişmelerini sağlamak için projelerin, fikirlerin üretilmesini istiyorum. Ve tek liste ile karşısına çıkılmadığı takdirde, Ekrem beyin şansının her zaman yüksek olduğunu biliyorum. Ortak Akıl Grubu, Necip Nasır Grubu veya buna benzer tek liste olmadığı takdirde, Ekrem beyi yerinden oynatmak oldukça zor. Bu da bir gerçek.

BELEDİYE VE İTO İÇİN ADAY OLMAM
Gelecekte belediye başkanlığı ya da İTO için adaylık söz konusu mu?
Şu anda sağlık ve iş durumumdan dolayı öyle bir görevi üstlenmem söz konusu değil. Ama ileride, tüm Çeşme'nin ortak bir kararı olur ve tek aday olarak bana ihtiyaç duyulursa, bazı ödünlerde bulunabilirim. Çünkü belediye başkanlığı kolay bir iş değil. Mesainizin 18 saatini en azından buna ayırmanız lazım. Siyasetle ilgili hiçbir çalışmam olmadı. Başkanlığım süresince de olmayacak.

YERLİ TURİSTTEN DAHA ÇOK KAZANIYORUZ
Yabancı turistin az gelmesi neden?
Şu anda yabancı olarak 82 bin kişi geliyor. Mayıs ayı başında Ekim sonuna kadar, 319 binde geceleme var. Çeşme'deki yüksek fiyat nedeniyle tur operatörleri satamıyorlar. 3 aylık dönemde yerli turizminden daha iyi kazanıyor turizmciler. Onu tercih ediyorlar. 100 liraya sattığınız bir yatağı 50 liraya yabancıya satmak iş değildir. Ancak yatak sayımız 15 bin daha artsa bunu doldurabilmek için yabancı pazarlara geçmek zorunda kalacaklar. Olayın özü budur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İşimize bakarsak İzmir hızlı gelişir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN