Ankara çıkarması

EXPO incelemesi için İzmir'e gelen Uluslararası Sergiler Bürosu heyeti, "İzmir'in kültürel zenginlikleri" temalı gecede eğlendi, yarın da başkentte devletin zirvesiyle bir araya gelecek

Giriş Tarihi: 13.2.2013
İzmir'e EXPO incelemesi için gelen 9 kişilik Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) heyeti, "İzmir'in Kültürel Zenginlikleri" temalı gecede gönüllerince eğlendi. Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen geceye İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, parti yöneticileri, bürokratlar, İzmir iş dünyası ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Yemekte heyet üyelerine, yöresel yemekler ikram edildi. Sivil toplum örgütleri tarafından açılan stantları gezen BIE heyeti, Kültür ve Turizm bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu'nun gösterilerini ilgiyle izledi. Heyet üyeleri Türkiye ve Akdeniz mutfağından hazırlanan yemeklerden tatma imkanı buldu. Ege Bölgesi'nin zeybek gösterisini izleyen davetlilere, Urla'da üretilen şaraplar ikram edildi. Heyet gece sonunda İzmir'de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri tarafından açılan stantları gezdi ve yöreye has yiyeceklerden tattı. Gece sonunda Steen Christensen, BIE Başkanı Ferdinand Nagy ve Gambia Delegesi Ousman Badjie, Rumeli türküsü 'Ramizem' eşliğinde halay çekti. Steen Chistensen, kendisine ikram edilen kuru fasulyeden tattı. İzmir Valisi ve EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Cahit Kıraç, BIE heyetine birinci gün EXPO yürütme kurulu tarafından hazırlanan sunumların gerçekleştirildiğini söyledi. Kıraç, "İzmir'in kültürel zenginliğini ve sivil toplum örgütlerinin yapısını göstermek için bu etkinliği düzenledik. İzmir bu coğrafyada 8 bin 500 yıldır insanlığa hizmet ediyor. 'Bu bölgenin en büyük zenginliği nedir?' diye bana sorsalar, yetişmiş insan kaynağıdır derim. İzmir'de 6 bin sivil toplum örgütü insanlığa ve bölgemize hizmet etmek için fikir birliğindedir. BİE inceleme heyeti iki gün daha İzmir'de olacak. Bu akşam İzmir'in değişik sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdik. Bu organizasyonu resepsiyon şeklinde yaptık ki yaptıkları ürün ve eserleri görebilsinler. Türkiye'nin ve Ege Bölgesi'nin kültür ve müzik zenginliğini sizlere göstereceğiz" dedi.

"YEMEKLERİMİZİ TADIN"
Vali Kıraç, "Sağlık temalı bir EXPO adayı olarak İzmir lezzetli yemeklerin bahsetmeden sözlerimi bitirmek istemiyorum. Bu akşam leziz Akdeniz yemeklerini tadabileceksiniz. Aynı zamanda STK'ların yörelerine özel ürünlerini de tadacaksınız. En uzun ömürlü insanların Akdeniz yöresinde yaşadıklarını söylemek istiyorum. Bunun sebebi sağlıklı ve organik beslenme şeklidir" diye konuştu.

"HER ÜLKENİN AMACI AYNI"
EXPO'nun her ülkenin önemli bir amacı olduğunu belirten BIE İnceleme Heyeti Başkanı Steen Christensen ise, EXPO'nun küresel topluluk tarafından kucaklanan bir unsur olduğunu ifade etti. Christensen, "Güzel misafirperveliğiniz için teşekkür ediyoruz. EXPO süreci ülkeler arasında diyalog oluşturmaktır. Aynı zamanda EXPO yeni girişimler ile ilgili yarınlara miraslar bırakmaktadır ve küresel dünyaya katkı sağlamaktadır. Dünya EXPO'su ülkelere olağandışı bir platform sunmakta ve ev sahibi ülkenin uzun vadeli bir vizyonu olarak değerlendirilmektedir. BIE'ye üye ülkeler olarak Türkiye'nin EXPO'larda oynadığı aktif rolü biliyoruz. İzmir'in EXPO'da sağlık temasını seçmiş. Bu tema Türk kültürüne paraleldir" dedi. BIE Heyeti, yarın (Perşembe) Ankara'da olacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ayrı ayrı kabul edilecek heyet üyeleri, öğle saatlerinde de UlaştırmaBakanı Binali Yıldırım'ın konuğu olacaklar. Akşam saatlerinde ise TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yemeğine katılacak, sonra Türkiye'den ayrılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN