Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Basmane çukuru silbaştan

İzmir'in göbeğindeki karadelik, TMSF'nin satış talebi üzerine yine gündeme oturdu. Büyükşehir Belediyesi satışa sıcak bakmıyor

Giriş Tarihi: 13.2.2013
İzmir'de yıllardır çözülemeyen Basmane çukuru için TMSF, Büyükşehir ve Konak belediyeleri yeniden harekete geçti. Konak Belediyesi çukurun çözümü için yeni uygulama imar planı yaptı. TMSF yüzde 70 hissesine sahip olduğu araziyi satmak için düğmeye basınca, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TMSF'ye arazi satmayacağını bildiren yanıtı vermek için harekete geçti. 2009 yılında, kamuoyunda Basmane çukuru olarak bilinen alanı satacağını bildiren TMSF'nin bu girişimi, Büyükşehir tarafından engellendi. TMSF bu kez, Büyükşehir'e 23 Ocak 2013'te bir yazı göndererek, alanı yine satışa çıkaracağını belirtti, konu hakkında belediyenin görüş ve değerlendirmelerini sordu. Büyükşehir, bu kez de konuyu Belediye Meclisi'ne taşıdı. Başkan Kocaoğlu, TMSF'nin arazi ile ilgili, EGS Gayrimenkul Ortaklığı AŞ ve Güç Yapı İnşaat'la yapılan sözleşmenin yükümlülüklerinin yerine getirmediği gerekçesi ile satışının yapılamayacağını belirtti. Basmane çukuru ile ilgili yol haritasını Meclis'te alınan karar doğrultusunda çizeceklerini açıkladı. Öte yandan çukurla ilgili Konak Belediyesi'nin hazırladığı uygulama imar planı Büyükşehir'e gönderildi. Büyükşehir Meclisi, planı onaylarsa ve açılacak davalarla mahkemeler tarafından iptal edilmezse, Büyükşehir Belediyesi ve TMSF arasında yeni bir sözleşme yapılacak. Bu sözleşmede belediyenin daha önce protokolle elde ettiği haklar korunacak. İnşaat alanının yüzde 30'u belediye hizmet binası olarak ayrılacak. Alanın diğer ortaklarıyla olan ilişkiler ise büyük olasılıkla yargı yoluyla çözülecek.

YATIRIMCI HAZIR
Güçbirliği Holding Başkanı Kemal Zorlu, "Büyükşehir için oraya 31 bin metrekarelik hizmet alanı yapma zorunluluğumuz var. Kalanın yarısı Güçbirliği'nin, yarısı TMSF'nin. Bugün buraya bulduğum yatırımcı ve finansman var. Yatırımcı imar durumunu bekliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basmane çukuru silbaştan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN