Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görmeyenlere gönüllü gözler

İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi bünyesinde Türkiye'de ilk kez görme engelliler için gönüllü okuyuculuk sistemi kuruldu

Giriş Tarihi: 13.2.2013
Görme engelliler için yıllardır sesli ve kabartma kitap üretimi yapan İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi, Türkiye'de ilk kez gönüllü okuyuculuk sistemini kurarak görme engellilerin bilgiye daha rahat ulaşabilmesinin önünü açtı. 81 il halk kütüphanesi arasında bir ilki başardıklarını belirten Kütüphane Müdürü Talat Aydilek, gönüllü okuyuculuk sayesinde birçok görme engellinin kütüphaneye gelmesini sağladıklarını söyledi. Birçoğu emekli 45 kadın ve bir erkekten gönüllü okuyucuları olduğunu belirten Aydilek, bu gönüllülerin hemen hemen haftanın beş günü kütüphaneye gelerek kitap okuduğunu belirtti. Aydilek, "Şu anda 45 kadın ve bir erkek gönüllü okuyucumuz var. Sağ olsunlar işlerinden, zamanlarından ve ailelerinden fedakarlık edip buraya gelerek her gün kitap okuyorlar. Bu sayede daha çok görme engelli üyemize ulaşabildik" dedi.

TERAPİ UYGULUYORLAR

Gönüllü okuyucuların kütüphanedeki ses geçirmeyen özel kabinlerde görme engelli üyelere kitap okuduğunu belirten Aydilek, görme engelli üyeler ile gönüllü okuyucular arasında çok iyi bir bağ kurulduğunu dile getirdi. "Onlara sadece kitap okumuyorlar adeta bir birlerine terapi uyguluyorlar" diyen Aydilek, gönüllü okuyucular ile görme engelliler arasındaki iletişimin kütüphane dışında da devam ettiğini belirterek, "Gönüllü okuyucularımızla görme engelli üyelerimiz arasındaki bağ sadece kütüphaneyle sınırlı kalmıyor. Bazen görme engelli üyemiz bir kitap istediğinde gönüllü okuyucumuz evinde ses kayıt cihazına okuyup, daha sonra kaydı görme engelli okuyucumuza veriyor. O da dinleyerek ders çalışmış oluyor. Öyle ki geçmiş yıllarda buraya gelerek üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerimizden iki tanesi üniversiteyi kazandı" diye konuştu.

ÜCRET ALINMIYOR

Görme engellilerin yaşama küsmemesi gerektiğini de söyleyen Aydilek, kütüphaneye gelmek için okuma yazma bilmeye gerek olmadığını söyledi. Gönüllü okuyuculuk hizmetinin tamamen ücretsiz olduğunu dile getiren Aydilek, "Görme engelliler yeter ki bize ulaşsınlar. Biz onları gönüllü okuyucularımızla buluştururuz. Böylece diledikleri kitabı, gazeteyi, dergiyi onlara okuyacak bir gönüllü bulabilirler. Hangi yaşta olursa olsunlar görme engelleri bizimle iletişim kurmaya çağırıyoruz. Sadece kendileri değil yakınları da bizimle tanışsınlar, hizmetlerimizi görsünler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görmeyenlere gönüllü gözler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN