Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hızlı tren, Basmane Garı'na kadar gelecek

Giriş Tarihi: 13.2.2013

İzmir-Ankara yüksek hızlı tren hattı Otogar'dan Halkapınar'a, oradan da Basmane Garı'na bağlanacak. Proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD işbirliği ile yapılacak

Devlet Demiryolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni bir proje için daha işbirliği yapacak. Daha önce Aliağa-Menderes banliyo hattı ile körfez tarama gemisinde işbinliği yapan Büyükşehir ile TCDD, İzmir- Ankara yüksek hızlı tren hattının kent içine girmesi için de el sıkıştı. Projeye göre Kemalpaşa'dan kente girecek olan hat, Otogar'dan Halkapınar'a oradan da Basmane Garı'na ulaştırılacak. TCDD yetkilileri, "Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım bu projeyle bizzat ilgilendi. Önümüzdeki günlerde protokol imzalanacak" dedi. Büyükşehir Belediyesi ile TCDD, hızlı trenin Basmane Garı'na ulaştırılması ve Gıda Çarşısı olarak anılan bölgede ulaşım sorunun çözlenebilmesi, Ankara-İzmir hızlı tren projesinin Otogar-Halkapınar arası raylı toplu ulaşım sistemine dahil edilmesi için ön protokol imzalayacak. Hazırlanan projeye göre, Kemalpaşa üzerinden gelecek olan hızlı tren hattı Otogar'a bağlanacak. Burada yer altına alınacak hat, Halkapınar'a, oradan da yer üstünden Basmane'ye ulaşacak.

BAKAN YILDIRIM'DAN TALİMAT
TCDD yetkilileri, Bakan Yıldırım'ın Gıda Çarşısı ziyaretinde, esnafın kendisine trafik sıkışıklığı ilgili sıkıntılarını anlattığını belirterek, "Bakanımız sorun çözülmesi için talimat verdi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, projeyle bizzat ilgilendi. Proje üzerinde aylarca çalışıldı. Hızlı trenin şehir içine girmesi ile birlikte hem Gıda Çarşısı'ndaki trafik sorun çözülecek hem de Otogar'dan vatandaşlar kent merkezine taşınacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hızlı tren, Basmane Garı'na kadar gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN