Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'in kalbi Koruma Kurulu onayı bekliyor

Kamuoyunda Gümrük olarak bilinen Kalearkası semti, keşmekeşlikten kurtarılacak. Kurul, Konak Belediyesi'nin hazırladığı planı onaylarsa, çalışmaya hemen başlanacak

Giriş Tarihi: 13.2.2013
Günümüzde Gümrük olarak bilinen, Akdeniz Mahallesi'nin Kalearkası semti, bölgedeki araç yoğunluğu, çok sayıda belediye otobüsü durağı, kaldırım işgalleri, çevre temizliği gibi sorunlar yüzünden tam bir keşmekeşlik içinde. Tarihi kiliseleriyle, marka restoranlarıyla ve çok sayıdaki kentsel değeriyle İzmir'in cazibe merkezi olması gereken bölge, özellikle otobüs yoğunluğu nedeniyle yaşanmaz halde. Yürümekte bile zorluk çekilen bölgeye yolu düşenler, adeta isyan ediyor. Gelişigüzel park edilen araçlar, yoğunluğu daha da artırırken, kaldırım işgalleri de eziyeti katmerlendiriyor.

KOLLAR SIVANDI

Bu kötü duruma son vermek isteyen Konak Belediyesi, bölgeyi yaşanır hale getirmek ve cazibe merkezi oluşturmak için Kalearkası Toplu İşyeri Örneği Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planları hazırladı. Büyükşehir Meclisi'ne gönderilen planlar, geçtiğimiz pazartesi günü kabul edildi, Koruma Kurulu'na gönderildi. Kurul bu planları onaylarsa, bölgenin kurtulması için düğmeye basılacak. Yapılacak çalışmalar sonunda; Tarihi Kemeraltı Çarşısı ile Alsancak arasında kalan ve her dönemde ticari işlevler yüklenen Mimar Kemalettin, Gazi Bulvarı, Halit Ziya Bulvarı, Vali Kazım Dirik Caddesi, Şehit Fethi Bey Caddesi ve çevresindeki bölge keşmekeşlikten kurtulacak. Çalışmalar kapsamında Konak Belediyesi bölgedeki 70 tescilli binanın restorasyonunu yapacak. Cephelerini yenileyecek. Sokak yenileme çalışmaları yapılacak ve bazı sokaklar trafiğe kapatılacak. Otobüs durakları kaldırılacak, ESHOT otobüsler için yeni bir yöntem belirleyecek.

BÖLGEDEKİ ÜNLÜ YAPILAR
Bölgede İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İzmir Kalkınma Ajansı, Herris Tower, Marla Otel dikkat çeken yapılar arasında yer alıyor. Ayrıca bölgede henüz hayata geçmeyen Vestel'in sahibi Zorlu Holding'in Zorlu Konak Residance projesi bulunuyor. İzmir yangınından kurtulan 2 kilisenin de yer aldığı Kalearkası bölgesi; Mövenpick, Swissotel Büyük Efes ve Hilton otelleriyle çevrilmiş durumda. San Polikarp Kilisesi ile Gürel Residence arasındaki bulunan boş arazide de Özgörkeyler Grubu'nun arsası bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'in kalbi Koruma Kurulu onayı bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN