Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: Araştırma şirketi gibi çalışıyor

Giriş Tarihi: 13.2.2013
Son günlerde adından en çok söz ettiren İzmir milletvekillerinden biri de Hamza Dağ... 33 yaşındaki vekil, gençliğin dinamizmiyle bir orada bir burada, yorulmak bilmiyor. Ankara'yla İzmir arasında mekik dokuyor, haftanın en az 3 gününü seçim bölgesinde geçiriyor. Her İzmir ziyaretinde ofisine ya da parti binasına kapanıp kalmıyor, Bergama'dan Kiraz'a karış karış geziyor, yerel seçim öncesinde nabız yokluyor. Çoğu zaman milletvekilliği kimliğini saklayıp, sade bir vatandaş gibi halkın arasına karışıyor, belediyelerden memnuniyeti bizzat ölçüyor. "Belediye başkanınız sizce başarılı mı?" diye başlıyor, hem ilçede hem de büyükşehirde kimi başkan görmek istediklerini soruyor. Sır gibi sakladığı, şu an açıklanmasını istemediği bazı isimlerin şansını da öğrenmeye çalışıyor.

İPUÇLARI VERİYOR
Kamuoyu araştırma şirketi gibi görev yapan Hamza Dağ'ın genel merkeze aktardığı bilgiler, AK Parti'nin İzmir'deki seçim stratejisini ve aday profilini şekillendireceğe benziyor. Dağ, önümüzdeki yıl neler olacağına dair bazı ipuçları da veriyor. 2005'ten ve 2009'dan çok farklı bir seçim performansı sergileneceğini, son ana kadar sürpriz olarak kalacak iddialı adaylarla seçmenin karşısına çıkacaklarını söylüyor. "Türkiye'nin genelinde başarılı olurken, İzmir'de aynı sonucu neden alamadığımızı iyi biliyoruz. Hatalarımızın farkındayız, aynı hatalara tekrar düşmeyeceğiz" diyor. Hamza Dağ, CHP'ye göre daha şanslı olduklarını da düşünüyor. Karşıyaka gibi birkaç ilçe hariç, dengenin geçmişe göre çok değiştiğini, mevcut başkanların yıprandığını savunuyor. CHP'nin çıkmazın içine düştüğünü öne sürüyor, şunları ifade ediyor: "Yaptıkları anketlerde parti oyları belediye başkanlarının oylarından daha yüksek çıkıyor. Bu yüzden başkanları tekrar aday göstermek istemeyeceklerdir. Eğer yeni isimlerle seçime girerlerse, başarısızlıklarını da kabul etmiş olacaklar. İşleri zor, ibre bizden yana..."

MEYDAN OKUYOR

Köylüsünden bürokratına, işadamından esnafa, ev hanımından üreticisine konuştuğu birçok İzmirli'nin belediyelerden şikayetçi olduğunu dile getiren Dağ, birebir gerçekleştirdiği görüşmelerden aldığı güvenle meydan okuyor: "Belediye başkanları pazara gidecek, vatandaşla yüz yüze gelecek cesarete bile sahip değil, tepkiden korkuyorlar. Bu kaçış İzmir için kurtuluş olacak. Onlar için yolun sonu, İzmir için ise hizmet zamanı geldi..." Hamza Dağ'ın yerel seçime ilişkin öngörüleri gerçek olur mu, iddia ettiği gibi AK Parti, İzmir'de de iktidar koltuğuna oturabilir mi, zaman gösterecek. Ancak, İzmir'in en genç milletvekilinin Ankara'ya ilettiği seçim şifrelerinin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan diğer sürpriz isimlere kadar, kimlerin aday gösterileceğinde kilit rol oynayacağı kesin. Şimdiden hayırlısı. En doğru kararı halk verir...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: Araştırma şirketi gibi çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN