Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'de, 650 kişinin işi tehlikede

Giriş Tarihi: 14.2.2013

KİK, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği ve İZELMAN'ın kazandığı personel alım ihalesine onay vermedi ve yapılan itirazı da reddetti. Karar üzerine 650 çalışan tedirginlik yaşamaya başladı

Önce İZBETON, sonra İZELMAN ve İZENERJİ derken İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde patlak veren 4. ihale krizi, belediyenin çeşitli birimlerinde çalışan 650 kişiyi işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. Kamu İhale Kurumu'nun (KİK) Belediye Şirketi İZELMAN'ın aldığı ihalede düzeltici işlem yapılması yönünde verdiği karar üzerine ihaleyi Hanoğlu - Zigana Ltd Şti Ortak girişimine veren Komisyon kararına itiraz eden İZELMAN Şirketi, eli boş döndü. Geçtiğimiz hafta itirazı değerlendiren KİK, İZELMAN'ın itirazını reddetti. Durum böyle olunca tüm gözler Ankara İdare Mahkemesi'ne çevrildi. İZELMAN'ın KİK kararının yürütmesinin durdurulmasına karşı Ankara İdare Mahkemesi'nde açtığı dava henüz sonuçlanmazken belediyenin çeşitli birimlerinde çalışan ve kadrosu İZELMAN'da bulunan 650 çalışan, büyük tedirginlik yaşamaya başladı.

MALİYETİ KARŞILAMIYOR

Belediye, 19 Ekim 2012 tarihinde, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı aracılığı ile kendi içindeki temizlik, bakım, ofis yönetim ve denetim hizmetleri için hizmet alım ihalesine çıktı. 650 kişiyi kapsayan ihaleyi geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da belediye şirketi İZELMAN aldı. İhale şartnamesi uyarınca yeni çalışma dönemi de 1 Ocak 2013'te başlamış oldu. Ne olduysa bundan sonra oldu. İhaleye katılıp teklif veren Hanoğlu-Zigana temizlik taahhüt Ltd Şti Ortak girişimi, ihale sonucuna itiraz etti. Firma itiraz dilekçesinde ihaleyi kazanan İZELMAN şirketinin teklif ettiği 24 milyon 300 bin 706 liralık rakamın teklif edilmesi gereken asgari işçilik maliyetini karşılamadığı ve kar hariç yaklaşık maliyet tutarının altında olduğu, birim fiyat teklif alınmak suretiyle gerçekleştirilen söz konusu ihalede sadece toplam teklifin değil birim fiyat teklif cetvelinde her bir işçilik kalemi için teklif edilen birim fiyatların da teklif edilmesi gereken asgari işçilik maliyetinin altında olmaması gerektiğine dikkat çekti. İZELMAN'ın teklifinin, maliyet bileşenleri için öngörülen bedellerin teklif edilmesi gereken asgari tutarları karşılamadığını iddia eden firma, belediye şirketinin teklifinin değerlendirme dışı bırakılmasını talep etti. Firmanın itirazını haklı bulan KİK, İZELMAN'ın teklifinin değerlendirme dışı bırakılmasına karar verdi. Çalışanlar yeni yılda işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'de, 650 kişinin işi tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN